Achtereenvolgens zullen de beide aanvallen worden beschreven, resp. bij de 3e en 2e Comp. 3-15 G.B. Deze was van Z. naar N. opgesteld, zoals hieronder is aangegeven: De 4e Sectie bevond zich ten O. van de Maas (zie boven). De cp. van de C.C. was gevestigd te Sambeek. Toen (zonder dat grensoverschrijding was gemeld) talloze vliegtuigen over kwamen, vroeg de C.C. te 4.45 machtiging, om pontveer en stuwtrappen te doen vernielen, hetgeen werd toegestaan en uitgevoerd. De zinkschepenversperring werd niet meer gelegd, daar, zoals medegedeeld, de zinkschepen niet meer waren aangekomen. Korte tijd later berichtte de B.C., dat grensoverschrijding bij Zevenaar had plaats gehad en dat de grenswacht Hommer sum was overvallen. Inmiddels was het na herhaalde weigering der ontsteking gelukt, het pontveer bij Afferden tot zinken te brengen, waarbij reeds vuur van de overzijde werd ontvangen. Een wielrijderspatrouille van 5-2 R.H. werd overgezet; deze berichtte grens overschrijding en kreeg opdracht van een luitenant, dit aan de C.C. te melden, hetgeen de C. heeft verzuimd. Te ongeveer 5.00 verschenen de Duitsers voor de Maas; zij openden uit Afferden en omgeving vrijwel onmiddellijk het vuur uit infanteriewapenen (mitr., pag. en mr., welk vuur na 6.00 door artillerievuur van zware kalibers werd versterkt. Het vuur was zeer intens en lag voornamelijk op en om het gekozen overgangs punt. Te 7.40 was kaz. S. 54 buiten werking; de C. en twee soldaten sneuvelden, 2 sol daten werden zwaar gewond. De stukken pag. en 8 st. konden niet tot vuren komen; de C. van het stuk pag. zag 142 Sectie Nr. Commandant Kazematten en s.p.o. Bewapening 3 Res le luitenant G.53 1 zw.mitr. S.54, G.55 2 lt.mitr. Ptr. bij pontveer 1 lt.mitr. bij pontveer 1 kanon van8 st. en 1 stuk pag. 1 Res. le luitenant S.56, S.58, 2 lt.mitr. G.57 1 zw.mitr. 2 Res. le luitenant S.59, G.130, S.60 3 lt.mitr. torpedisten 1 lt.mitr.

NIMH | 1953 | | pagina 160