b. HET MAASVAK VAN 11-26 R.I. (VAK SCHAIJK) 11-26 R.I. verdedigde het Maasvak ten N. van 15 G.B., van pl. 153 tot aan de uitmonding van het Maas-Waalkanaal, waar vuurverband bestond met 1-26 R.I., achter dat kanaal opgesteld. Bij het bataljon waren vier tirailleurcompagnieën, waarover de M.C. was ver deeld. Van zuid naar noord waren opgesteld: 4e Compagnie, versterkt met 5 zw.mitr. (waarvan 2 in rivierkazematten), 2 ka nonnen van 5,5 cm in rivierkazematten, 1 stuk 6 veld en een det. Ptr. bij de spoorbrug te Oeffeit, van pl. 153 tot pl.156.8, met 12 kazematten en 2 rivierkazematten. Deze compagnie was gevormd uit voormalige grenswachtdetachementen; le Compagnie, versterkt met 3 zw.mitr. en 1 kanon van 8 st., van pl. 156.8 tot pl. 160.7, met 14 kazematten; 2e Compagnie, versterkt met 2 zw.mitr., 1 kanon van 8 st. en 3 man politie- troepen, van pl. 160.7 tot pl. 163.5, met 13 kazematten. Te Cuijck waren twee vaartuigen, bemand met torpedisten met 1 lt.mitr., aanwezig, welke echter onder bevel van de B.C. stonden; 3e Compagnie, versterkt met 6 zw.mitr. (waarvan 2 in rivierkazematten), 1 kanon van 8 st. en 2 kanonnen van 5,5 cm in rivierkazematten. In totaal waren aanwezig 15 kazematten. De B.C. was reeds enige tijd ziek en als zodanig trad op de kapitein, comman dant van de le Compagnie; zijn commandopost bevond zich te Haps. De scheidingslijn met 1-26 R.I. liep langs de Maas naar het wegenkruispunt bij de Bisselt en vandaar naar de Z.W.punt van het Reichswald. In dit bataljonsvak bevonden zich de spoorbruggen bij Oeffeit en bij Mook. Het noordelijk deel van het vak was van het hoge terrein bij de Mookerheide uit geheel in te zien. Ten O. van de Maas waren in het vak der 4e Comp. een aantal maatregelen ge nomen, om tegen overvalling beveiligd te zijn. Voor de overige compagniesvakken waren slechts enkele verhakkingen en aspergeversperringen voorbereid. In dit vak hebben de volgende aanvallen plaats gehad: - een overval op station Gennep en de spoorbrug bij Oeffeit, die slaagde en het mogelijk maakte, dat een pantsertrein, gevolgd door een goederentrein, beladen met een bataljon infanterie, nl. III/I.R. 481, de brug overschreed en doorreed naar de Peel-Raamstelling 153 (Zie schets/kaarten Nrs. 8 en 8a)

NIMH | 1953 | | pagina 171