Volgens de op 9 Mei ontvangen bevelen was de boomver hakking 1627 op 9 Mei nog vóór middernacht gesteld; de aspergeversperringen 1625 en 1626 waren ge steld, doch (volgens de bevelen) zonder doorknippen der draden. De brug over de Niers bij Gennep (1601) mocht eerst na grensoverschrijding worden vernield; lading en ontstekingsmiddelen waren aangebracht. In de avond van 9 Mei gaf C.-4-II-26 R.I. aan de brug C. het bericht door, dat er grote kans op grensoverschrijding in de morgen van 10 Mei bestond en dat de uiterste waakzaamheid moest worden betracht. Te 3.00 bevond de compagnie zich in volledige strijdvaardigheid aan de Maas. In de nacht van 9/10 Mei had de officier van piket op de brug alles in orde be vonden en te 3.00 waren de det. C. der Ptr. en de brug C. nog op het O.einde van de brug geweest. In de vroege morgen tussen 3.15 en 3.45 zijn de bevelen gegeven voor het uit voeren van de vernielingen ten W. van de Maas, hetgeen dus ten tijde van de over val nog in uitvoering was. De overval op de spoorbrug Uit de voorhanden gegevens was een volledige reconstructie niet mogelijk, doch de gang van zaken is ongeveer de volgende geweest. De aanval bij Gennep is in twee delen te splitsen - een overval op de brug vóór het aanvalsuur (3.55) door een patrouille, die op dracht had, de brug onbeschadigd in handen te krijgen; - overvallen op of omstreeks het aanvalstijdstip op de grenswacht Zelderheide, op de vernielings- en versperringsploeg bij de brug over de Niers te Gennep en op het station Gennep, de laatste om te zorgen, dat een pantsertrein, gevolgd door een goederentrein met troepen, naar de brug zou kunnen doorstomen. De grenswacht Zelderheide is tussen 3.30 en 4.00 overrompeld en gevangen genomen. Even te voren was de alarmschei van de grenspost naar de wacht overgegaan. De sergeant had een patrouille naar de grens gezonden, die niet was terugekeerd. Toen hij vliegtuigen hoorde en in de richting Kleef een kabelballon zag, zond hij een motorordonnans naar de C.C., die niet is aangekomen en plotseling werd het kwartier omsingeld. Het overgaan van de alarmschei was zeer waarschijnlijk het gevolg geweest van het doorsnijden der draden door de Duitsers. De sergeant, C. van het vernielingsdetachement te Gennep bevond zich kort vóór 4.00 bij de Niersbrug. Hij zag vliegtuigen overvliegen en hoorde een trein. Volgens zijn verslag 159

NIMH | 1953 | | pagina 177