telefoneerde hij naar Staf-III L.K. J) en hoorde hij schieten, waarna hij de tele foon overgaf aan de sergeant van de genie, naar de brug ging en het vuren op de vliegtuigen door de posten deed staken. Daarna reed hij naar aspergeversperring 1625, waar de post verdwenen bleek en, naar die post zoekende, werd hij door een 7-tal Duitsers overvallen en gevangen genomen. Hij werd teruggevoerd naar de Niersbrug, waar al zijn personeel en de daar aan het werk zijnde burgerarbeiders bleken te zijn gevangen genomen. Onder bedreiging werd hij toen gedwongen, de lading van de Niersbrug te verwijderen. Deze overval was uitgevoerd door 20 man, die dwars door het terrein naar Gennep waren opgerukt. De sergeant der genie had in het telefoongesprek met St.-III L.K. nog mede gedeeld, dat op Duits gebied een ballon-captif werd opgelaten en dat honderden vliegtuigen overvlogen. Toen hij buiten kwam en de schepen wilde doen zinken, was de wacht op Duitsers aan het vuren, doch spoedig volgde overgave. De overval op het station had het volgende verloop. De post bij de wissel heeft, toen een trein naderde, door schieten gewaarschuwd en een der mannen van de post trok op het station terug. De marechaussee op het station bemerkte op de een of andere manier onraad, waarschuwde zijn brigade C. en ging kijken. Toen hij de trein waarnam, meldde hij, volgens zijn instructie, aan de wacht bij het oosteinde van de spoorbrug over de Maas: „overval station Gennep; doorgeven", waarop hem werd gevraagd, wat er gebeurde. Daarna telefoneerde hij naar de marechaussee kazerne en naar kruispunt Beugen. Toen hij opnieuw de wacht bij de brug opbelde, kreeg hij geen gehoor, doch hij hoorde wel stemmen en geloop door elkaar (vermoedelijk lag de telefoon toen van de haak). Hij nam waar, dat de trein op verkeerd spoor liep, terugreed en op het goede spoor werd gereden, nadat het hangslot van de wissel was verwijderd en de wissel was verzet door personeel uit de trein. Daarna is hij met een motorbootje over de Maas gekomen, 1500 m beneden de brug en in handen van Duitsers gevallen (zie hierna). Het antwoord, dat hij ontving van het oosteinde van de brug, kan betekend hebben, dat aldaar de wacht toen reeds was overrompeld en een man van de Duitse patrouille het bericht opnam. 160 x) Het is zonderling, dat hij St.-III L.K. opbelde en niet zijn eigen B.C. Verklaring hiervoor wordt vermoedelijk gevonden in het rapport van de sergeant der genie, die mededeelt, dat hij weder verbinding wilde hebben met Hoofd Sectie V van St.-III L.K., deze niet kon krijgen, doch wel verbinding met S.I.3 (inlichtingen) kreeg. De verbinding is dus vermoedelijk aangevraagd op verzoek van de sergeant der genie.

NIMH | 1953 | | pagina 178