De verklede Duitser uit Hommersum diende als gids voor de patrouille, die in de duisternis door het terrein (Genneperheide) trok naar een korenmolen 800 m ten Z. van station Gennep en vervolgens naar een punt op enige honderden meters van de brug, waar de patrouille wachtte, tot het begon licht te worden en vanwaar zij nog de brug-verlichting heeft zien uitgaan. Vervolgens trok de patrouille langs de spoorweg naar de brug met de twee Nederlanders in marechaussee-uniform voorop en de verklede Duitser achteraan. De wacht op de oostoever kwam met het geweer in de vaardighouding naar voren; juist op dat ogenblik rinkelde de telefoon, waarop een der soldaten van de wacht naar de telefoon in het wachthuisje ging. De drie anderen, de marechaussee uniform ontwarende, aarzelden en werden op hetzelfde ogenblik overweldigd. De soldaat in het wachthuisje hoorde rumoer, ging naar buiten, stond tegen over een Duitse soldaat en een marechaussee (de verklede Duitser) en schoot, doch werd daarna bewusteloos geslagen. Het schot heeft een Feldwebel in de hand getroffen. De gewonde Feldwebel, de Duitser in Nederlandse uniform en een Duits sol daat werden nu achtergelaten bij de Nederlandse soldaten en de rest van de patrouille ging de brug over. Aan de westzijde van de brug is volgens zijn verklaring te ongeveer 3.30 de C. van het det.Ptr. opgebeld door de wacht aan het O.einde van de brug, die mede deelde, dat de brigadecommandant der marechaussee uit Gennep had mede gedeeld, dat vier gevangen genomen Duitse soldaten door twee marechaussees naar de brug zouden worden gebracht, omdat in de marechausseekazerne geen plaats was. Dit bericht is echter niet door die brigadecommandant gegeven. Zeer waarschijnlijk is het na de overval van het wachthuisje op de oostoever naar de westoever doorgegeven door de aldaar achtergebleven, in marechaussee uniform geklede Duitser (die goed Nederlands sprak). In de kazematten-noord en -zuid is de alarmschei gehoord. Een verklaring hiervan zou kunnen zijn, dat de soldaat in het wachthuisje op de O.oever, voor hij bewusteloos werd geslagen, nog net kans heeft gezien, op de alarmschei te drukken (hetgeen hij zich dan later niet zou hebben herinnerd). Hoewel reconstructie niet met zekerheid mogelijk is, is het waarschijnlijk, dat de melding van de marechaussee op station Gennep omtrent de pantsertrein is gedaan op het ogenblik, dat de Duitse patrouille voor de wacht-oost stond, nog door de naar de telefoon lopende man is opgenomen, waarna hij dan nog op de alarmschei zou hebben gedrukt. Dat van het station uit daarna stemmen werden gehoord, zou er op wijzen, dat de telefoon niet weder op de haak is gelegd. Kort nadat op de westoever was vernomen, dat twee marechaussees met vier Duitsers over de brug zouden komen, verschenen deze inderdaad en werden zij 162

NIMH | 1953 | | pagina 180