verborgen. Nadat zij langs binnenwegen in drie groepen op mars waren gegaan in de richting Grave en onderweg de C. der N. sectie was aangesloten, vielen allen weldra in handen van de Duitsers. In Beers zag de kapitein het hoofd van een Duitse colonne, die uit Groot Linden kwam 16.00). De compagnie had 1 dode en 8 gewonden. Omtrent de aanval bij St. Agatha meldt het dagboek der 254e Duitse Divisie het volgende. De aanvalsgroep bestond uit I.R.454, versterkt met pioniers, een bruggen- colonne en 2 stukken van de Pz.Jg.Abt. 1), terwijl II/A.R. 254 artilleriesteun verleende. Het doel der Div. voor de eerste dag was de lijn Grave, Escharen, Bruggen. De gereedstelling van de groep I.R. 454 voor de grensoverschrijding had plaats Z.O. van Grafwegen in het Reichswald. Zij moest de Maasovergang ten Z. van Cuijk forceren en oprukken over BeersBerendonk tot de Peelstelling ten W. van Kasteel van Tongelaar en Bruggen. Het kwam er op aan, de vijandelijke weerstand aan de Maas door het samenwer ken van alle zware wapens op het overgangspunt snel te breken, de gevechts voorposten voor de Peelstelling terug te werpen en zich nog dezelfde avond in het bezit van gunstige uitgangsstellingen voor de aanval op en over de Peelstelling te stellen. Indien de tegenpartij slechts geringe weerstand zou bieden, dan zou de Peel stelling nog op 10 Mei worden genomen. De D.C. had, behalve de afdelingen, die bij Mook en St. Agatha als rechtstreekse steun waren ingedeeld, nog een artilleriegroep beschikbaar onder de D.A.C., welke groep bestond uit I en IV/A.R. 254 en een Bt. van Art.Abt. 629. De taak van deze groep was het brengen van vuurconcentraties op de verkende veldversterkingen en permanente werken, uitschakelen van de flankering uit Heumen en het neutrali seren van niet aangevallen doelen, in het bijzonder in de oostrand van Cuijk. Enkele stukken moesten snel naar voren worden gebracht voor het beschieten van schietgaten. Omtrent het verloop van de aanval op de Maas zijn geen détailgegevens voor handen. 3-II-26 R.I. Deze compagnie stond, van zuid naar noord opgesteld, zoals hierna is aan gegeven: 178 Afdeling pantserafweergeschut.

NIMH | 1953 | | pagina 196