post van het Hie Bataljon. Batterijchefs zijn over de wensen der infanterie inge licht." Hoe krachtig de kazematten zich hebben geweerd, blijkt bovendien hieruit, dat de overgang eerst te ongeveer 12.30 plaats had bij het pontveer en ongeveer ter hoogte van de zuidelijke sectie. Het gevecht had het volgende verloop. Even voor 8.30, toen het vuurgevecht in volle gang was, zakten twee naast elkaar gekoppelde aken, gesleept door een sleepboot, de rivier af. Bemerkende, dat de doorvaart door de gesprongen brug was versperd, ging de sleep ten anker, ligplaats nemend ongeveer ter hoogte van kazemat G.123. Een der vaandrigs en bovendien de luitenant, die bij kazemat G.114 was, vroegen per ordonnans bevelen aan de C.C., die opdracht gaf, de schepen in de grond te schieten. De luitenant gaf het bevel door aan het kanon van 8 st., dat de opdracht niet kon uitvoeren, omdat de schepen buiten het schootsvak lagen. De luitenant begaf zich erheen om zelf maatregelen te treffen, doch werd gewond en moest worden afgevoerd. De Duitsers trachtten van de dekking, welke de schepen boden, gebruik te ma ken, om over te steken, hetgeen gelukte. Bij kazematten S.119 en S. 118, die niet ten Z. van de brug konden vuren, werd het minste vuur ontvangen; toch werd in S.118 de mitrailleur stuk geschoten. In rivier kazemat-noord raakte een granaat een pantserplaat; de sergeant,C. van het det.Ptr., werd door een scherf in de borst gedood, twee korporaals der Ptr. werden gewond. Er ontstond een kleine paniek, doch de sergeant, die de zw.mitr. commandeerde, wist, na een minuut stilte voor de dode te hebben gelast, de bediening te kalmeren, waarna ook het kanon weder werd bediend. Een volgende treffer raakte echter het schietgat en maakte het kanon onbruik baar. Daarna werd ook de zw.mitr. vernield en de gehele bediening heeft daarna in de kelderverdieping het einde van de strijd afgewacht en zich toen overge geven. Kazemat G.117 heeft voortdurend gevuurd op de vijand, die over de kunstweg MookNijmegen trok. De mitrailleur, die slechts in N.richting kon vuren, was tot het laatste intact en de bediening is door reeds overgetrokken Duitsers gevan gen genomen. Van kazemat G.116 werd de zw.mitr. te ongeveer 10.00 vernield. Rivierkazemat-zuid lag van 5.30 tot 11.00 onder vuur, dat echter niet veel schade deed. Omstreeks 11.00 bracht de vijand een kanon van 8,8 cm in stelling achter een heg dicht bij het pontveer, waarmede achtereenvolgens de nog vurende kazematten buiten gevecht werden gesteld. In rivierkazemat-zuid drong een projectiel door het schietgat in de kanon kamer, waar het detoneerde, zes korporaals der Ptr. doodde en twee verwondde. 182

NIMH | 1953 | | pagina 200