Deze laatste sectie was als mortiersectie onbruikbaar, daar enige dagen te voren richtmiddelen en grondplaten in reparatie waren gegeven aan de Art. Inrichtingen. De sterkte van het regiment bedroeg ongeveer 500 man, de bewapening bestond uit 18 lt.mitr., 6 zw.mitr. en 4 stukken pag. C.-2 R.H.M. wist van de indeling van de Peel-Raamstelling bij Mill niets af. Het regiment marcheerde te ongeveer 7.00 af langs de Zuid-Willemsvaart tot Veghel en vandaar over Uden en Volkel in de richting van Mill met het le Eska dron, 2 zware mitrailleurs en 2 stukken pag. als voorhoede. Deze bereikte te 8.30 de driesprong bij pl 30.5 aan de kunstweg VolkelMill. Aldaar meldde zich de luitenant van de M.C. van 1-3 R.I., die de overvalling bij pl.34 aan de kunstweg had medegemaakt en in overspannen toestand verkeerde. Deze luitenant heeft aan C.-2 R.H.M. waardevolle inlichtingen verstrekt, doch zijn verhalen omtrent de vijand waren vermoedelijk niet juist. De gang van zaken bij het regiment is niet volledig te reconstrueren, doch is ongeveer de volgende geweest. Het voorhoede-eskadron is ontwikkeld aan de kunstweg. Te 9.55 ontving de C. daarvan opdracht, een peloton en een stuk pag. te verplaatsen naar de spoorlijn ter hoogte van pl.29. Te 11.30 ontving de C. van het 2e Eskadron opdracht, drie pelotons aan te wijzen voor het afsluiten van bruggen over de Leigraaf ten W. van Uden. Tijdens de uitvoering werd deze opdracht ingetrokken 1). In de loop van de morgen werd door vuur van pag. en van de sectie van 2 Bt. 6 veld de ten O. van halte Zeeland heen en weer rijdende goederentrein tot stilstand ge bracht. Later op de dag is die trein door patrouilles in brand gestoken2). Eerst na een vertraging van uren gaf C.-2 R.H.M. bevelen voor een aanval met: - het 2e Eskadron, een sectie zw.mitr. en een sectie pag. ter weerszijden van de spoorweg; - met het le Eskadron (min een peloton), een sectie zw.mitrs. en een stuk pag. ten Z. van het 2e Eskadron; - met een peloton van het le Eskadron en het personeel der sectie mortieren als regiments-reserve langs de spoorbaan. Een aantal lijnen werd in het bevel opgegeven voor het opnemen van het verband. 208 0 Het is niet onmogelijk, dat uit deze opdracht door C.-Peel-Div. de conclusie is getrokken, dat het regiment terugweek (zie blz. 195). a) Bij het A.H.K. zijn berichten ontvangen, dat in de trein grote hoeveelheden Nederlandse uniformen waren gevonden. Uit de gevechtsberichten is echter gebleken, dat het hier betrof enkele jassen, pantalons, overjassen, enige scherpe patronen nr. 1 (zonder geweer), een helm, gasmaskers, pistolen en een zakboekje ten name van een korporaal, die te Oeffeit krijgsgevangen was gemaakt. De kleding- en uitrustingsstukken waren waarschijnlijk afkomstig uit de barak der infanterie en der politietroepen bij de brug te OefFelt en als krijgsbuit meegenomen.

NIMH | 1953 | | pagina 226