Van C.-Vak Schaijk heeft de Afd.C., afgezien van het vorenstaande, geen vuur- opdrachten ontvangen. Wijziging in de toestand te 18.00 (zie schets/kaart nr 9c) Te ongeveer 18.00 kwam er verandering in de algemene toestand, daar sterke troepen waren aangekomen bij Kasteel van Tongelaar en te Mill. Volgens de Nederlandse gegevens werden de stellingen van 18.0019.00 krachtig uit de lucht gebombardeerd. Volgens het dagboek van de Duitse 256e Div. had het luchtbombardement in het vak van deze divisie plaats van 18.451900 en is er van 19.2519.35 artillerie vuur afgegeven met een batterij, waarna te 19.35 de aanval werd ingezet. Aangezien de luchtaanval plaats had op verzoek van de C. van de 254e Duitse Div., kunnen de mededelingen omtrent luchtaanvallen gedurende een uur juist zijn. Het verloop was volgens de Nederlandse gegevens als volgt. De Stuka-(duikbommenwerper-) aanval heeft het gehele front van 1-3 R.I., van 1-6 R.I., van 111-20 R.A. en van 2 R.H.M., alsmede een deel van 111-14 R.I. getroffen, heeft op onze soldaten een diepe indruk gemaakt en het moreel van velen volkomen gebroken. Hierbij was van invloed, dat de aanval in de rug al gedurende 12 uren zijn in vloed had doen gevoelen, terwijl de strijd werd gevoerd door vrij zelfstandig optredende kleine groepen. Sommige groepen vloeiden terug, doch vele afdelingen hebben stand gehouden tot bij het aanbreken van de nacht de duisternis een aanval op het moreel deed. Verschillende boerderijen, vooral in het dorpje Bruggen, zijn in brand geraakt. Aan de stellingen is door de bommen geen betekenende schade toegebracht; de diepe schuilplaatsen gaven een goede bescherming, zodat geen verliezen zijn geleden. Van het bombardement is door C.-I-3 R.I. en C.-I-6 R.I. bericht gezonden aan C.-Vak Schaijk. Te 18.45 vernielde de centralist bij 1-6 R.I. op een gerucht, dat vijandelijke patrouilles naderden, de centrale, waardoor de verbinding met C.-Vak Schaijk was verbroken. Na het bombardement ging de vijand tot de aanval over en de toestand ont wikkelde zich als volgt: 1-3 R.I. Het luchtbombardement trof de troepen van 1 en 2-1-3 R.I. en wel die van 1-1-3 R.I., toen juist de stelling bij de Ruïne Kapelhof was verlaten. In een pauze van het bombardement werd de achterwaartse beweging echter voortgezet. Een groepje van ongeveer 15 man, waarbij de beide luitenants, bereikte te omstreeks 20.00 Langenboom, waar van troepen van 1-6 R.I. werd vernomen, dat dit bataljon 217

NIMH | 1953 | | pagina 235