op een terugtocht. Daarop verzamelde de Bt.C. met twee officieren te 23.00 de manschappen en verschillende groepjes infanteristen, waarmede hij over Graspeel het dorpje Zeeland en vervolgens 11 Mei in de morgen Vught bereikte. Bij 2 R.H.M. noodzaakte het luchtbombardement en daarna het vijandelijke artillerievuur te ongevuur 19.00 het 2e (linker) Eskadron, enigszins terug te gaan, waar het zich in het terrein vast zette. Het rechtervooreskadron kon de voorwaartse beweging niet voortzetten, doch kon zich in de bereikte lijn handhaven. Duitse patrouilles rukten op langs de noordelijke vleugel van het linkereskadron en bedreigden zelfs de commandopost van de eskadrons C. Het peloton-regimentsreserve ontving te 19.00 te Halte Zeeland bevel van de R.C., de vijand op diens rechtervleugel over Spie te omvatten. Het peloton ging tot Spie per motor en daarna te voet voorwaarts en ontmoette daarbij terugtrekkende groepjes infanterie, waarvan enkele zich bij het peloton aan sloten. Toen de cp. van C.-III-20 R.A. werd bereikt, sleepte de pelotons C. de be zettingvan de le Bt. mee; hij verdreef de vijandelijke patrouilles en liet door de artil leristen, geholpen door huzaren-motorrijders, artillerievuur op de Duitsers openen. Verder voorwaarts dringend in Z.richting en de Duitsers voor zich uit drijvende, bereikte het peleton (nog 20 man sterk) de spoorweg te ongeveer 20.30. Hier werden Duitse patrouilles in oostelijke richting verdreven en werd te 23.00 verband gezocht met het 2e (linker) Eskadron, dat niet werd verkregen, omdat dit eskadron was teruggetrokken. De luitenant Pel.C. voerde zijn peloton vervolgens terug naar Spie, waar hij tot 11 Mei 4.30 een opstelling front-oost heeft ingenomen. Daarna is hij over Uden en Veghel naar 's-Hertogenbosch gereden. Deze pelotonscommandant heeft zich onderscheiden door moed, doortastend heid en geestdrift en zijn manschappen bezielend aangevoerd. C.-2 R.H.M. had, te ongeveer 21.00, 4-2 G.B. en de helft van 4-17 G.B. op rij wielen als versterking gekregen x). Hij droeg deze compagnieën op, enige bruggen over de Leigraaf (Z.W. van Uden) bezet te houden tot 23.30 en zich daarna te begeven naar Veghel. Omstreeks het tijdstip van aankomst dezer onderdelen had de R.C. het bevel voor de terugtocht op Vught ontvangen, zodat hij zijn oorspronkelijke voor nemen voor hun gebruik wijzigde en hen gebruikte voor opname en dekking van zijn terugtocht. De eskadrons Cn. ontvingen bevel voor de terugtocht, dat echter het peloton- 225 0 Deze compagnieën waren van Venlo resp. Roermond naar Heeze gereden en hadden daar opdracht ontvangen, zich naar Erp te begeven, waar zij van de Vak C. de opdracht voor versterking van 2 R.H.M. hadden ontvangen (zie bij Vak Erp).

NIMH | 1953 | | pagina 243