Uden of die in N.richting en had na veel moeite telefonisch contact verkregen met de cp.-C.-Peel Div., waarbij hij vernam, dat Nistelrode, Heesch, Mill, Volkel en Schaijk bezet waren door de Duitsers. Toen bij telefonische informatie bleek, dat Uden onbezet was, had hij de veld wachter verzocht, 7 vrachtauto's te zenden naar een afgesproken punt op de kunst weg ZeelandUden (8.00). Inmiddels was zijn troep aangegroeid met personeel van 3 R.I., 20 R.A. enz. tot 250 man. Er verschenen 4 vrachtauto's en de luitenant en de kornet begaven zich met een daarvan naar Uden, om er meer te halen. Nadat zij aldaar auto's hadden gevorderd en naar Zeeland hadden gezonden met bericht aan de kapitein, om naar Uden te komen, stootten zij plotseling op Duitsers en na een kort vuurgevecht moesten zij zich overgeven. De kapitein had, toen de luitenant en kornet niet terugkeerden, daaruit de con clusie getrokken, dat Uden bezet was en besloten, te voet binnendoor naar 's-Her- togenbosch te gaan. Hij bereikte de kunstweg tussen Heesch en 's-Hertogenbosch, waar C.-I-6 R.I. hem aantrof (15.00). Deze deelde twee officieren en twee onderofficieren bij het detachement in, deed 4 kleine compagnieën formeren en gaf opdracht, naar 's-Hertogenbosch te marcheren. Zelf reed hij met de luitenant-adjudant naar Vught en melde zich bij C.-Vak Schaijk. C.-2e Comp. zond zijn detachement uit Heesch met grote afstanden tussen de onderdelen naar 's-Hertogenbosch, waar dit ten gevolge van oponthoud door lucht- gevaar ongeveer 18.00 aankwam bij het St.Josephgesticht, gelegen aan de Aa, ongeveer 400 m ten O. van de Zuid-Willemsvaart. De Broeders van dit oudelieden- gesticht hadden de gehele dag voorbijtrekkende militairen gelaafd met brood en koffie en dit aantrekkingspunt werd het detachement noodlottig. De kapitein liet zijn troep rusten, zich verfrisschen en voeden. Of hij van plan was, daar te overnachten, is niet zeker, doch te 20.00 was hij er nog, toen een Duitse pantserafdeling verscheen, waarmede een gevecht ontstond. De troep schoot uit de ramen en de Duitsers bevuurden het gesticht, dat zij in het donker voor een kazerne aanzagen. Er vielen aan Nederlandse zijde 3 doden en ook de vijand leed verliezen. Onder het gevecht werden de ouden van dagen naar de kelders gebracht. De belegering duurde gedurende de nacht door en op 12 Mei werd te ongeveer 1.00 het gebouw in brand geschoten. Hierna besloot de kapitein tot overgave, waarna de Duitsers onder bedreiging met de dood, hem dwongen, enige auto's te verstrekken. Van de verwarring hebben een aantal soldaten en een luitenant gebruik gemaakt, om te ontvluchten, die nog over de Zuid-Willemsvaart zijn gekomen. Indien deze kapitein zich niet bij het St.Josephgesticht had opgehouden, zou 228

NIMH | 1953 | | pagina 246