met dit detachement van 250 man, te zamen met het detachement van de 3e Comp., een belangrijk deel van 1-6 R.I. aan de Zuid-Willemsvaart zijn beschikbaar geweest. Voor de verdere lotgevallen van de B.C. en 3-1-6 R.I. wordt verwezen naar de beschrijving der gebeurtenissen bij de Vak. C en bij 11-29 R.I. Alvorens daartoe over te gaan, is het belangwekkend, mede te delen, wat over de strijd is opgenomen in de dagboeken van de 256e en de 254e Duitse Divisie, waarvan omtrent de Maasovergang reeds het een en ander werd vermeld op blz. 168 en 186. 256e Divisie I.R. 481 Te 9.30 (7.50 Ned.tijd) bereikte de Vorausabteilung Haps en te 15.35 (13.55 Ned.tijd) was Mill na korte strijd genomen. Hiermede stond het regiment on middellijk voor de Peelstelling. I.R. 456 Te 19.00 was de Peelstelling in de omgeving van Mill bereikt en aansluiting verkregen met het reeds in de vroege namiddag zich daar bevindende I.R.481. In de late namiddag was de toestand zodanig, dat I.R.481 voor de Peelstelling gereedgesteld voor de aanval lag en op het aantrekken van de artillerie wachtte x). Door de geschilderde toestand bij de brug te Gennep was echter aan het aan voeren van genoeg batterijen voor de aanval nog in de avond niet te denken. De pantsertrein in de rug van de Peelstelling, voor welke het vuur van de vijande lijke bunkers in de nabijheid steeds onaangenamer werd, seinde bij herhaling, dat I.R.Weber 2) toch zou aanvallen. Met I.R.481 was echter geen radioverbinding meer aanwezig, zodat het regiment aanvankelijk in het geheel niet wist, dat de pantsertrein met III/I.R.481 zo dicht bij zijn voorste onderdelen lag. XXVIe Korps en de Div.3) waren het er over eens, dat een doorbraak door de Peelstelling nog in de avond van de 10e Mei buitengewoon belangrijk was met het oog op de inzet van de Pantserdivisie 4). Een beoordeling, of de doorbraak zonder werkzame ondersteuning van de artille rie, die niet meer tijdig aangevoerd kon worden, mogelijk was, kon aan de groene tafel niet gemaakt worden. De D.C. zond daarom O.l der Div.5) Hauptmann Dr. Hertel op een rijwiel en 229 x) Zie voor de opstoppingen bij de brug te Oefïelt blz. 169. 2) I.R.481. 3) Bedoeld zijn C.-XXVIe A.K. en C.-256e Div. 4) Bedoeld is de 9e Pantserdivisie, die de vóórdivisiën op 11 Mei moest doorschrijden en moest oprukken naar Moerdijk. 5) Bij de operatieve afdeling Ia van de divisiestaf was een ordonnansofficier ingedeeld, afgekort O.l.

NIMH | 1953 | | pagina 247