zekerheidshalve ook nog Ila der Div.1) Major v. Bornstedt met een Fieseler Storch2) naar C.-I.R.481 met de opdracht: le. hem over de toestand te oriënteren, in het bijzonder over de plaats van de pantsertrein; 2e. na beoordeling van de toestand bij Mill zo mogelijk nog op 10 Mei de door braak door de Peelstelling te beproeven en bij onmogelijkheid daarvan de artillerie af te wachten en alsdan op 11 Mei, na voldoende artillerie voorbe reiding, aan te vallen. Een afgeworpen vliegermelding, dat de Peelstelling reeds doorbroken was, bleek later onjuist te zijn. Op de weg naar Mill stootte Hauptmann Hertel reeds in de nabijheid van Mill op de voorste delen van I.R.456 3) en op 7/A.R.256, die, over de Maasbrug bij Gennep de Maas overschreden hebbende, de overige divisieartillerie ver vooruit was. Kort na aankomst van Hauptmann Hertel verscheen ook Major v. Born stedt. Spoedig werd C.-I.R.456 ontboden. In de nu volgende bespreking over de toestand oordeelden Bornstedt en Hertel de doorbraak mogelijk. C.-I.R.456 meende, het niet te kunnen verantwoorden, om slechts met een batterij en twee pantser-afweer kanonnen per regiment een zo krachtig versterkte stelling aan te vallen. C.-I.R.481 besloot na kort nadenken tot de aanval. Het aanvalsuur werd op 21.15 (19.35 Ned.tijd) vastgesteld. Te voren zou 7/A.R.256 een tien minuten durend uitwerkingsvuur op het zwaartepunt I.R.481 uitvoeren. Te 20.25 (18.45 Ned.tijd) verschenen onverwachts Duitse vliegers, die de Peel stelling een kwartier lang voor het vak van I.R.481 met bommen belegden. Zoals later bleek, waren de vliegers voor het vak van de rechter neven divisie bestemd. Voor onze troepen betekende die onverwachte ondersteuning een grote verster king van het vertrouwen, voor de tegenpartij een verzwakking van zijn weerstands kracht. Te 21.15 (19.35 Ned.tijd) werd met I.R.481 rechts en I.R.456 links en met 7/A.R.256 inderdaad de Hollandse Maginotlinie, de Peelstelling doorbroken en daarmede was de weg voor de 9e Pantserdivisie vrij. De verliezen waren daarbij gering. C.-I.R.481, Oberstleutnant Weber, werd wegens zijn dapper besluit met het ridderkruis van het ijzeren kruis onderscheiden. 230 0 Ila is de Afd.Adjutantur van de Div.Staf. 2) Klein verbindingsvliegtuig. 3) Het bij Heyen over de Maas getrokken regiment.

NIMH | 1953 | | pagina 248