De Div.commandopost was van de middag af 2 km ten Z. van Gennep gevestigd, 's avonds te Gennep. 11 Mei Te 3.00 (1.20 Ned.tijd) rollen de eerste pantserwagens over de oorlogsbrug bij Gennep, om door het door de Div. veroverde doorbraakpunt bij Mill naar Tilburg en Breda op te rukken. Met I.R.481 vooraan wordt op tussenwegen de opmars voortgezet. Te 12.20 (10.40 Ned.tijd) wordt door 5/I.R.481 als Vorausabteilung Uden bereikt. De vijand werd, voorzoveel hij nog weerstand bood, snel teruggeworpen, weg versperringen, waarin de Hollanders meesters waren, werden verwijderd. Te 14.20 (12.40 Ned.tijd) trok 5/I.R.481 over de gesprongen brug over de ge kanaliseerde Aa bij Veghel en stootte op sterke vijand op de W.oever van het Zuid- Willemskanaal. 254e Divisie Het dagboek van de 254e Divisie is minder uitvoerig. De opdracht, die de D.C. aan de ondercommandanten had gegeven, was, na het overschrijden van de Maas de gevechtsvoorposten voor de Peelstelling terug te werpen en zich nog in de avond van de 10e Mei in het bezit van gunstige uitgangs stellingen voor de aanval te stellen. Indien de tegenstander slechts geringe weerstand zou bieden, dan zou de Peel stelling nog op A.dag worden genomen, waarna de Aufkl.Abt. zou worden voor uitgezonden, om te verkennen tot de Zuid-Willemsvaart tussen 's-Hertogenbosch en Veghel. Intussen ging het bij deze Div. niet zo vlot als bij de 256e Div. Naar de D.C. aan zijn Chef berichtte (op 11 Mei 3.30) was het de bataljons in eerste linie niet gelukt, de in aansluiting aan de bomaanval voor 20.45 (19.05 Ned. tijd) bevolen aanval uit te voeren, daar de opmars van de Maas naar de Peelstelling door talrijke in de diepte aangebrachte hindernissen vertraagd was en het niet meer mogelijk was geweest, paarden en voertuigen tijdig aan te trekken. Tegen de avond ontving de Divisie voor de eerste maal uit de Peelstelling artillerievuur van een lichte batterij. Voorts blijkt uit het dagboek, dat de beschikbare tijd niet voldoende was geweest om het reserve regiment I.R.424 en de nodige „Nachschub" eenheden over de Maas aan te trekken. De D.C. gaf een aanvalsbevel voor 11 Mei uit van de volgende inhoud: 1. De vijand houdt in het vak van de Div. met 1 bataljon de Peelstelling bezet; 231

NIMH | 1953 | | pagina 249