Toen de internationale spanning in April toenam, was III L.K. op beve| van de O.L.Z. achterwaarts verzameld en deze toestand was, toen de spanning tijdelijk afnam, bestendigd. De verzamelopstelling was bij de troepen bekend als neutraliteitsopstelling. In de voormalige Vakken van V Div. (Vak Erp) en VI Div. (Vak Schaijk), waar nu de regiments vakken door bataljons werden bezet, heeft men er op gerekend, dat bij een aanval van de Duitsers III L.K. de stelling weder zou komen versterken. Hoewel de O.L.Z. door middel van de Militaire Attaché te Parijs op de hoogte gesteld was van het plan van de Franse Opperbevelhebber, om bij het uitbreken van de oorlog troepen naar Noord-Brabant te zenden, was omtrent het tijdstip van aankomst dier troepen niets bekend en C.-Peel Div. was van deze voornemens niet op de hoogte. b. VERDEDIGINGSVOORBEREIDINGEN VAN DE MAASLINIE EN DE PEEL-RAAMSTELLING Maaslinie De Maaslinie was reeds bezet sedert de mobilisatie der grenstroepen. De inrichting en bezetting was als volgt: Rivierkazematten, bezet met een kanon van 5,5 cm, bediend door politietroepen en een zw.mitr., bediend door infanterie, bevonden zich bij de bruggen te Mook, Oeffeit, Venlo, Buggenum en Roermond (bij elke brug twee). Een aaneensluitend vuurfront vormende kazemattenlinie was gebouwd, be staande uit: - flankerende kazematten van gewapend beton, waarvan het schietgat, met 35° tot 40° schootsveld, tegen rechtstreekse treffers was beschermd door een voor gelegen zware dekking van beton; - stekelvarkens, zijnde lichte kazematten van gewapend beton met 3 schietgaten, te zamen een schootsveld van 190° vormende; - gietstalen kazematten met schootsveld van 35° tot 40°, in hoofdzaak toegepast op plaatsen, waar frontaal vuur was te verwachten. Voor de constructie en inrichting wordt verwezen naar de hierbij opgenomen schetsen. De flankerende en gietstalen kazematten waren voorzien van een gasdichte af sluiting van het schietgat met boldoorvoering van de mitrailleur en een apparaat voor luchtverversing en het afzuigen van bij het schieten optredende gassen en rook. De gietstalen kazematten hebben zeer goed voldaan. Het kleine schietgat was moeilijk te treffen en het gietstaal werd slechts bij loodrechte treffers van 8,8 cm doorboord. 6

NIMH | 1953 | | pagina 24