Omtrent C.-I-3 R.I. kwam eerst het bericht binnen, dat hij was gevangen geno men en daarna, dat hij was ontzet. Te 14.05 vernam de Vak C.,dat 2 R.H.M.te Uden was aangekomen, waarna hij (vermoedelijk als gevolg van een ontvangen aanwijzing) de R.C. heeft doen mededelen, langs welke weg het regiment na vol voering van de opdracht, terug moest trekken naar de Lt.Div.omtrent de aanvals richting e.d. gaf hij geen aanwijzingen. C.-I-3 R.I. werd omtrent de komst van dit regiment ingelicht. Te 15.50 gaf de Vak C. (op verzoek van C.-I-3 R.I.) opdracht aan C.-III-20 R.A., de pantsertrein onder vuur te nemen en opdrachten van C.-I-3-R.I. uit te voeren. C.-I-3 R.I. meldde te 16.00 de indruk te hebben, dat de aanval van 2 R.H.M. succes had. De berichten omtrent die aanval, die aan de hogere bevelhebbers zijn doorgezonden, hielden in, dat de frontlijn bij Mill was hersteld, hetgeen, zoals reeds is gebleken, niet het geval was. In de loop van de dag heeft C.-Vak Schaijk mededeling gekregen van de troepen, die C.-Peel Div. naar zijn vak had gedirigeerd (behalve het door C.-III L.K. ge zonden 2 R.H.M.) t.w. 3-G.B.J., 4-2 G.B., 4-17 G.B. en 15 G.B. 3-G.B.J., waarvoor door C.-Peel Div. reeds vroegtijdig een bevel was gegeven, verscheen eerst te 19.30 te Schaijk en werd door de Vak C. doorgezonden naar C.-III-14 R.I. De bedoeling van C.-Peel Div. was echter geweest, dat deze compagnie uit N. richting zou aanvallen in de richting Mill, doch C.-Vak Schaijk heeft waarschijnlijk, in verband met de uitbreiding van de Duitse aanval naar het N., 111-14 R.I. willen versterken. Omtrent 15 G.B., welk bataljon na terugtocht van de Maas te zijner beschik king zou komen, heeft C.-Vak Schaijk gemeend, dat dit via Wanroy bij Mill zou aankomen en hij heeft een desbetreffende mededeling aan C.-I-3 R.I. gedaan. Zoals reeds is beschreven, is van dit bataljon geen enkel onderdeel in Vak Schaijk aangekomen. 4-2 G.B. en 4-17 G.B. (gedeeltelijk) zijn in de avond aangekomen bij 2 R.H.M. en door de C. van dat regiment voor opname gebruikt. In de loop van de namiddag werd het duidelijk, dat de Duitsers bij Mill met sterke krachten, geschat op een divisie, aanvielen. Tussen 18.00 en 19.00 berichtten de Cn. van 1-3 R.I., 1-6 R.I. en 111-14 R.I. hevige luchtbombardementen. Na 18.45 had de Vak C. geen telefonische verbinding meer met C.-I-6 R.I., terwijl het laatste bericht van C.-I-3 R.I., ontvangen te 20.30, meldde dat de ver bindingen in het bataljon geheel waren verbroken. C.-Vak Schaijk had de indruk, dat zijn stelling het niet lang meer zou kunnen houden. Zijn berichten aan C.-Peel Div. vormden dan ook voor deze een der aan leidingen, om te besluiten tot de terugtocht op de Zuid-Willemsvaart. 234

NIMH | 1953 | | pagina 252