Te 20.30 ontving de Vak C. het bevel voor de terugtocht van C.-Peel Div. van ongeveer de volgende inhoud: C.-Vak Schaijk gaf hierop het volgende bevelx), dat schriftelijk met motor ordonnansen werd verzonden en de ondercommandanten (volgens de Vak C.) te 23.00 bereikte. In dit bevel werd 2 R.H.M. niet genoemd. De C. van dat regiment ontving rechtstreeks bevel van C.-Peel-Div. De C. van de nog beschikbare sectie van 6 C.Pn. ontving opdracht voor het uitvoeren van een aantal vernielingen ten Z. van de weg Grave's-Hertogenbosch en tot het stellen van enige verhakkingen op de kunstweg bij Heesch, zodra de laatste troepen zouden zijn gepasseerd. C.-III-20 R.A. ontving te 21.30 over Zeeland telefonisch van de Vak C. bevel om terug te trekken op Dungen. Het bevel van C.-Vak Schaijk bereikte C.-11-29 R.I. te 22.45, C.-III-14 R.I. te 235 „Hedennacht 24.00 zullen de troepen uit de Peel-Raamstelling terugtrekken naar de Zuid- Willemsvaart. Het terugtrekken zal vertragend geschieden met het stellen van zoveel mogelijk vernielingen. Treinen en anto's worden, voor zover zij niet medegenomen kunnen worden, ver nield. Na de terugtocht opstelling als volgt: zelfde volgorde; scheidingslijn tussen Vak Erp en Vak Schaijk: de vakgrens, verlengd tot pl. 108 aan de Zuid-Willemsvaart. Vijand zoveel mogelijk afbreuk doen. Wijze van uitvoering overgelaten aan Vak Cn. De vakbezettingen trekken in onderling overleg terug. De Cn. stellen hun onderdelen niet aan vernietiging bloot. Ik verwacht regelmatig verslag van het vertragend gevecht. Mijn cp. Tilburg, cp. C.-Vak Schaijk te Vught (Van Voorst tot Voorststraat)1). „Na ontvangst van dit bevel zullen de troepen uit de Peel-Raamstelling terugtrekken naar de Zuid-Willemsvaart. Het terugtrekken zal vertragend geschieden, gepaard gaande met het stellen van zoveel moge lijk vernielingen. De B.Cn. zullen hun onderdeel niet aan vernietiging bloot stellen. Treinen en auto's, voor zover deze niet kunnen worden medegenomen, moeten worden vernietigd. II-29 R.P trekt terug over OssDen Bosch en bezet het gedeelte van de Zuid-Willemsvaart aan de Z. zijde vanaf de stadsgracht tot aan een lijn 250 m. W. van de Dungenschebrug. III-14 R.I. trekt terug over HeeschBerlikum en bezet de Zuid-Willemsvaart van 250 mW. van de Dungenschebrug tot 250 m W. van Sluis No. 2. 1-6 R.I. trekt terug over ZeelandUdenVeghelDinter en bezet de Zuid-Willemsvaart van oostgrens III-14 R.I. tot en met de kunstweg naar de Zuid-Willemsvaart. 1-3 R.I. terugtochtsweg als voor 1-6 R.I. en bezet de Zuid-Willemsvaart van de grens met 1-6 R.I. tot aan de zuidgrens van het Vak Schaijk, verlengd tot pl. 108 aan de Zuid-Willemsvaart. Mijn cp. wordt gevestigd te Vught, van Voorst tot Voorststraat. 1) De redactie is overgenomen van het verslag van C.-Vak Schaijk. De juistheid daarvan kan niet worden nagegaan. Het uitvoeringsbevel van de Vak C. wekt de indruk, dat de terugtocht terstond moest worden uitgevoerd. Cn.-III-14 R.I. en -11-29 R.I. melden echter, dat het bevel resp. 22.15 en 22.45 werd ontvangen en dat de terugtocht te 11 Mei 0.00 moest aanvangen.

NIMH | 1953 | | pagina 253