22.15, doch, zoals reeds is medegedeeld, bereikte het de Cn. van 1-3 R.I. en 1-6 R.I. niet, daar de motorordonnansen onderweg niet verder durfden x). Te 22.15 bereikten de Vak C. berichten, dat vijandelijke motorrijders ten W. van Escharen waren doorgedrongen op de kunstweg Grave's-Hertogenbosch. In verband daarmede gaf hij de Cn. van de goederen- en gevechtstreinen opdracht, naar Vught te rijden. De C.-Vbd.A. ontving opdracht, de telefooncentrale te vernietigen en met de wielrijders van de staf naar Vught te rijden. Daarop werd de cp. naar Vught verplaatst naar de oude cp. van C.-Peel Div., waar goede telefonische verbinding met C.-Peel Div. te Tilburg bestond. Materieel voor verbinding met de B.Cn. aan de Zuid-Willemsvaart was er niet. De Vak C. deelt mede, dat hij van 23.30 af aan de N.O.zijde van 's-Hertogen bosch de terugtrekkende onderdelen inwachtte en ordende. Dit moet de eerste uren betrekking hebben gehad op kleine groepen, die uit de stellingen waren terug gevloeid en op treinen, aangezien 111-14 R.I. en 11-29 R.I. eerst na 24.00 hun stel lingen verlieten. Op 11 Mei ongeveer 4.30 kwam per autobussen te Vught aan C.-3-I-6 R.I. met een deel van zijn compagnie en van andere compagnieën, gedeeltelijk ongewa pend en 120 man sterk. Ongeveer gelijktijdig kwam daar aan de verplegings- officier van 1-6 R.I. met de keukentrein. De Vak C. zond dit detachement en de keukentrein door naar Tilburg. Te 7.30 gaf hij te Vught opdracht aan de C. van de verzamelde goederentrein en aan de gevechtstrein2), om naar Tilburg terug te trekken, zulks in verband met haar lengte en kwetsbaarheid3). Ook het deel van de sectie van 6 C.Pn., dat na uitvoering van de opdracht te Vught aankwam, werd naar Tilburg gezonden. Na een controlerit tussen 8.00 en 9.00 zond de Vak C. te 9.00 zijn Vbd.A. en de overige wielrijders eveneens naar Tilburg. Uit de gevechtsberichten blijkt, dat te 's-Hertogenbosch bij de aankomst van de uit de Peel-Raamstelling terugtrekkende troepen een grote verwarring heerste en dat door mededelingen van verschillende personen een groot deel doortrok naar Vught. Er schijnen geruchten te zijn geweest, dat. de Duitsers binnen korte tijd te 's-Hertogenbosch waren te verwachten. 236 0 Omstreeks het uur van uitgifte der bevelen kwam een ordonnans van C.-I-6 R.I. op de cp. Vertrouwende, dat de eigen motorordonnansen zouden aankomen, deed de Vak C. hem bij zijn staf blijven. Een later door C.-I-6 R.I. uitgezonden ordonnans werd door deze de volgende dag te Vught aangetroffen, het verkeer regelende. 2) Welke hier is bedoeld, is niet zeker. 3) De goederentrein is terecht gekomen in Rotterdam en vandaar naar Gouda gezonden. Aan leiding hiertoe was een gerucht, dat C.-Vak Schaijk naar de Vg.Holland was vertrokken.

NIMH | 1953 | | pagina 254