De losse onderdelen en groepen, die op allerlei voertuigen te Vught aankwamen, werden door officieren van de staf van de Vak C. doorgezonden naar Tilburg. Hieronder bevonden zich officieren, troepen en treinen van 111-14 R.I., 1-6 R.I. en 1-3 R.I. Een en ander zal nader blijken uit de verdediging van de Zuid-Willems vaart. De indruk bestaat, dat de Vak C. aanvankelijk heeft gemeend, dat de terugtocht spoedig naar het W. zou worden doorgezet. 3. 111-14 R.I. (zie schets/kaarten Nr. 1 en 10). Het bataljon, opgesteld tussen 1-6 R.I. en Grave (inb.), was versterkt met een sectie van 14 Bt. 6 veld. De cp. van de B.C. bevond zich zich bij Klooster Mariëndaal (pl.30 aan de kunstweg van 's-Hertogenbosch naar Grave). In voorste lijn stonden van Z. naar N. de le, 2e en 3e Compagnie, versterkt met zw.mitr., terwijl C.-M.C. zich met een deel van zijn compagnie te Grave bevond. Voor het front van het N.deel van het bataljon strekten zich de inundatiën van het Raamdal uit. Op de brug te Grave bevond zich een detachement politietroepen, dat zorgde voor de bewaking van de brug en dat was belast met het vernielen daarvan en onder bevel van C.-III-14 R.I. stond. Op 10 Mei te 3.00 was de stelling volledig bezet. De C. van het brugdetachement informeerde (vermoedelijk te ongeveer 6.00) toen bij het bataljon het uitbreken van de oorlog reeds lang bekend was, of het bevel tot het vernielen van de brug, dat hij van C.-Vak Schaijk had ontvangen, juist was. Nadat C.-III-14 R.I. dit had doen navragen, sprong de brug te ongeveer 6.45. Gezien de gebeurtenissen bij het Maas-Waalkanaal, waar reeds geruime tijd te voren enige bruggen in 's vijands handen waren, had dit tot ernstige gevolgen kunnen leiden x). Uit de binnenkomende berichten had men bij 111-14 R.I. geen zuiver inzicht in de toestand, zoals die zich ontwikkelde, doch bemerkte men de naderende strijd wel. Verschillende berichten over hetgeen zich in het nevenvak bij 1-6 R.I. afspeelde, konden aan de Vak C. worden medegedeeld, terwijl de B.C. eveneens de gebeurtenissen aan het Maas-Waalkanaal, die eindigden in de terugtocht van de troepen van de Groep Maas-Waal, in de namiddag kon berichten. Tussen 18.00 en 19.00 werden de stellingen uit de lucht gebombardeerd, waarna volgens de indruk, die de troep kreeg, de vijand voor het vak van de le (zuidelijke) Compagnie tot de aanval overging, die echter werd afgewezen. Het vuurgevecht 237 Dit navragen wordt niet goed begrepen, daar volgens de Vak C. reeds veel eerder de grens overschrijding te Grave bekend was en de gevechten aan het Maas-Waalkanaal toch wel zijn opgemerkt.

NIMH | 1953 | | pagina 255