duurde gedurende de nacht voort1). Op de linkervleugel ontstond contact met uit de richting Mook komende, kleine vijandelijke afdelingen terwijl van de over zijde van de Afaas vuur werd ontvangen met lichtspoormunitie. Te 20.00 kwam bij het bataljon aan 3-G.B.J., bestaande uit drie sectiën, ver voerd met 8 autobussen en vrachtauto's en voorzien van een keukenauto. De B.C. deed de sectiën van deze compagnie over de drie tirailleur-compag nieën verdelen, terwijl hij de C.C. plaatste bij de cp. van het middenvak en het automaterieel ter beschikking hield. Te ongeveer 22.15 ontving de B.C. het schriftelijke bevel van C.-Vak Schaijk, om te 11 Mei 0.00 terug te gaan over Heesch en Kloosterhoek naar de Zuid-Willems vaart bij Dungenschebrug en aldaar stelling te nemen van 250 m ten W. van die brug tot 250 m N.W. van Sluis Nr.2, aansluitende aan 1-6 rechts en 11-29 R.I. links. Ter uitvoering gaf de B.C. een aantal bevelen uit, die niet nauwkeurig bekend zijn, doch die hierop neerkwamen, dat het bataljon (min le Comp.) moest ver zamelen op de kunstweg bij de cp., terwijl de le Comp. moest verzamelen bij Schaijkschen hoek. De bevels-uitgifte schijnt zodanig te zijn geweest, dat ver gissingen en verwarring zijn ontstaan. Het bataljon (min le Comp.) was te ongeveer 1.30 verzameld, waarna werd afgemarcheerd; de gevechts- en keukentreinen vertrokken het eerst. Hoewel de trein C. een schriftelijk bevel van de luitenant-adjudant had mee gekregen, reed hij bij Kloosterhoek tussen colonnes van 11-29 R.I. door naar 's Hertogenbosch, in plaats van af te buigen over Berlicum naar Dungenschebrug. Het geneeskundig personeel bevond zich bij die trein. Toen deze te s-Hertogen- bosch verzameld wachtte, werd van de C. van een detachement van HI-14 R.I., dat (ten onrechte) naar Tilburg doorging, de aanwijzing ontvangen, naar Tilburg te gaan en bij Tilburg gaven politietroepen de aanwijzing: doorgaan naar Gilze-Rijen. Op weg daarheen zijn de treinen in een bombardement geraakt. De twee officieren van gezondheid, per auto vertrokken, reden in de colonnes op de weg en vonden te 's-Hertogenbosch de trein en het geneeskundig personeel. Volgens aanwijzingen van onbekenden kwamen zij te voet te Vught en vervolgens te Tilburg terecht en zij hebben het bataljon niet meer teruggevonden2). C.-III-14 R.I. zond 3-G.B.J. per auto vooruit, met opdracht, de auto's terug te zenden voor vervoer van delen van HI-14 R.I. 239 1) Zoals uit het op blz. 231 en 232 medegedeelde is gebleken, was de eigenlijke aanval nog met ingezet. 2) Te Tilburg meldden zij zich bij C.-Peel Div., werden teruggezonden in de richting 's-Hertogen bosch, doch onderweg wederom met andere troepen teruggezonden naar Tilburg, waar zij door Ptr. in de richting Gilze-Rijen werden gedirigeerd. Zij raakten in hetzelfde bombardement als de trein en kwamen via Breda in Middelburg en vervolgens door België in N.-Frankrijk. De een bereikte Engeland, de ander kwam op het S.S.Pavon terecht, werd na het bombardement daarvan gered en keerde in Nederland terug in de loop van Mei.

NIMH | 1953 | | pagina 257