Te 4.15 ontving de B.C. het bevel, de vernielingen ten W. van de Maas uit te doen voeren, waaraan werd gevolg gegeven. Te 5.15 werd op last van C.-Vak Schaijk de spoorbrug bij Ravenstein vernield en werden de pontveren en de schepen in de Maas tot zinken gebracht. Terwijl aan het Maas-Waalkanaal de strijd aan de gang was, deed C.-II-29 R.I. op de N.oever van de Maas een toren en huizen, die inzicht in zijn stelling mogelijk maakten, ter vernieling voorbereiden, welke vernieling in de namiddag werd uit gevoerd. Behoudens enige luchtbombardementen in de vooravond, die geen personele verliezen veroorzaakten, had bij het bataljon geen vijandelijke actie plaats. De munitievoorraad bij de compagnieën was in de loop van de dag opgevoerd. Te 22.45 ontving de B.C. het bevel voor de terugtocht te 0.00 op de Zuid-Wil lemsvaart, welke bezet moest worden van 250 m ten W. van de Dungenschebrug tot en met de weg naar Grave. Dit bevel was een grote verrassing, daar niemand hierop rekende. Te 23.00 gaf de B.C. de bevelen voor de terugtocht uit, waarbij de compagnieën over Herpen en Berchem naar Oss en van Oss over Heesch naar 's-Hertogenbosch werden gedirigeerd, onder beveiliging van achterhoeden. Gedurende de mars werd zoveel mogelijk gebruik gemaakt van rijwielen en gevorderde autobussen. Van Heesch af zijn delen van 111-14 R.I. en van andere onderdelen en treinen tussen de colonnes van 11-29 R.I. geraakt. De Zuid-Willemsvaart was daarna te ongeveer 7.30 bezet, doch de achterhoede kwam eerst te 10.00 aan, waarna de bruggen werden vernield. Daarna zijn nog kleinere troepenafdelingen doorgekomen, die over de sluizen werden doorgelaten. Het vak aan de Zuid-Willemsvaart werd bezet van rechts naar links door de le, 2e en 3e Comp., elk met een sectie zw.mitr. versterkt. De sectie mortieren werd opgesteld op de oude wallen van 's-Hertogenbosch, dichtbij de cp. van de B.C. Te 12.30 ontving de B.C. opdracht van de Vak C., de ingenomen stelling uit te breiden tot de spoorbrug over de Dieze, als gevolg waarvan alle compagnieën zich belangrijk moesten verplaatsen. De le Comp. verdedigde nu de Zuid-Willems vaart tot en met Sluis Nr. 1; de 2e Comp. bezette de huizenrijen tegenover de kunstweg naar Grave; de 3e Comp. het N.gedeelte tot en met de spoorbrug. c. DE VERDEDIGING VAN VAK ERP EN DE TERUGTOCHT OP DE ZUID-WILLEMSVAART In dit vak, zich uitstrekkende van de Ripse bossen tot de kunstweg Volkel Mill, stonden van Z. naar N. opgesteld 1-13 R.I., 11-17 R.I. en II-2 R.I., elk der bataljons versterkt met de regiments Bt. 6 veld. 241 (Zie schets /kaarten Nr. 1 en 10)

NIMH | 1953 | | pagina 259