De bataljons hadden inmiddels tussen 6.00 en 7.00 de Zuid-Willemsvaart bezet, terwijl 1-15 G.B. was opgesteld als reserve ter weerszijden van de kunstweg St. OedenrodeVeghel, ongeveer 1 km ten W. van het kanaal. (Zie verder bij de verdediging van de Zuid-Willemsvaart in Hoofdstuk IV). d. DE VERDEDIGING VAN VAK BAKEL EN DE TERUGTOCHT OP DE ZUID-WILLEMSVAART Dit Vak, zich uitstrekkende van de spoorlijn DeurneVenlo (niet inb.) tot en met Rips, werd verdedigd door 27 R.I., versterkt met drie sectiën 6 veld van het Peeldetachement (6 stukken) en met 5-K.R.A. (6 stukken van 6 veld). C.-27 R.I. trad op als Vak C. en had zijn cp. te Deurne (achter de rechter vleugel van het Vak). Dit regiment bevond zich reeds sedert April 1939 in deze stelling. Van zuid naar noord waren opgesteld: I, versterkt met 27 Bt. 6 veld (4 stukken), een sectie pag. en een sectie mortieren, tot en met de kunstweg VenraijDeurne (Kraaienhut); II, versterkt met Peel Bt. 6 veld (6 stukken), een sectie pag., twee sectiën mortieren en 4 geweren tegen pantser (t.p.) tot de voorm. Hazenhut; III, versterkt met 5-K.R.A. (6 stukken), een sectie pag., 27 C.Mr. (min drie sectiën) en 2 geweren t.p. Bij I en 11-27 R.I. viel de hoofdstelling samen met het Defensiekanaal, terwijl in het vak van 111-27 R.I. de hoofdstelling achter het Koordekanaal lag en daar vóór het Defensiekanaal was bezet. De hoofdstelling volgde het Koordekanaal niet geheel, doch was bij de bocht in dat kanaal recht doorgetrokken, zodat er geen aansluiting bestond tussen de linker vleugel van dit bataljon en de rechtervleugel van 1-13 R.I. De reden hiervan is niet meer bekend. Terwijl bij 1-13 R.I. en 11-17 R.I. in vak Erp de naast elkaar opgestelde com pagnieën waren verdeeld over Koordekanaal en Defensiekanaal, was bij 111-27 R.I. een andere oplossing gekozen, nl. één compagnie geheel aan het Defensie kanaal en twee compagnieën achter het Koordekanaal, elk met de nodige hulp wapens. Vóór I en II bevond zich een strook oud Peelterrein, op vele plaatsen moeilijk doorschrijdbaar en bovendien geïnundeerd. De weg van Venraij naar Deurne, die het Defensiekanaal sneed bij Kraaienhut, vormde de enige weg, die de frontlijn sneed. Vernieling van de brug bij Kraaienhut was voorbereid, terwijl ook ten W. daarvan een versperring was voorbereid. 246 (Zie schets/kaarten Nrs. 1 en 10)

NIMH | 1953 | | pagina 264