6 veld in het verlengde van het O.deel van dit kanaal, zodat tussen de linker vleugel van deze compagnie en de rechter vleugel van de aan het Koordekanaal geplaatste 2e Comp. van 1-13 R.I., zoals reeds eerder werd vermeld, geen aan sluiting bestond. De cp. van de B.C. bevond zich aan laatstgenoemde kunstweg op ongeveer 1 km achter het Koordekanaal. Bij hem bevonden zich C.-M.C. en C.-5-K.R.A. In de avond zijn in het vak van 11-27 R.I. enkele patrouilles met vuur afgewezen, doch overigens had in het gehele Vak geen aanraking met vijand plaats gehad. Het bevel, om op de Zuid-Willemsvaart terug te trekken, trof C-Vak Bakel zeer onverwacht. Het regiment moest aan de Zuid-Willemsvaart stelling nemen van Stipdonk (pl.81.5) tot pl.96. Ter uitvoering van het bevel bestemde de R.C. voor 111-27 R.I. de weg Mil- heezeBakelBroekhoutBeek en Donk, voor de rest van het regiment de weg over Deurne naar Helmond. De terugtocht, die te 0.00 aanving, werd gedekt door een scherm, bestaande uit de bezetting van de helft der kazematten aan het Defensiekanaal, gesteld onder bevel van luitenants en onder gezamenlijk bevel van C.-M.C.-I-27 R.I., die hiertoe de regimentscommandopost betrok. Dit scherm moest te 4.00 terug trekken, met uitzondering van een detachement bij Kraaienhut en een bij de Klotterpeel (bij de overgang over het Koorde kanaal in de weg MilheezeRips), welke detachementen te 6.00 moesten terugtrekken. De Vak C. wees 1-41 R.I. aan, om de O.rand van Helmond te bezetten, totdat de troepen zouden zijn gepasseerd. Later is deze order in dier voege gewijzigd, dat slechts enkele sectiën van 4.009.00 in de O.rand van Helmond stelling moesten nemen. In tegenstelling met hetgeen in de Vakken Schaijk en Erp geschiedde, werd dus in dit Vak de normale methode, terugtocht onder beveiliging, gevolgd. Deze bevelen zijn zonder stoornis uitgevoerd. In de Peel-Raamstelling moesten noodgedwongen worden achtergelaten een hoeveelheid munitie, een deel der zw.mitr. (waarvoor geen vervoermiddelen aan wezig waren) en de geweren t.p., waarvoor geen munitie beschikbaar was; boven dien het verbindingsmaterieel, dat in de stelling was uitgelegd. Bij aankomst aan de Zuid-Willemsvaart moesten enkele detachementen een omweg maken, omdat enkele bruggen reeds waren vernield. De Zuid-Willemsvaart werd bezet als volgt: 1-27 R.I. van Stipdonk tot pl.87; cp. van de B.C. te Hout, Z.W. van Helmond (de oude cp. van C.-Peel Div.); 248

NIMH | 1953 | | pagina 266