kanaal van Deurne. Vijandelijke artillerie tot nog toe niet opgetreden. Tot 7.00 zijn wegens de slechte wegtoestanden en moeilijkheden bij de brug te Velden eerst 4 infanteriebataljons, 2 artillerieafdelingen en Aufkl.Abt. 25 naar voren opgesloten. De verkenningsresultaten op 10 Mei in de avond hebben uitgewezen, dat een aanval tegen Meijel slechts met sterke artillerieondersteuning mogelijk is. De Div. kan daarom eerst na werkzame vuurvoorbereiding in de voormiddag van 11 Mei, ongeveer te 13.00 (11.20 Ned.tijd) de aanval beginnen. De Div. ver zoekt ondersteuning door de Stuka, voor de aanval tegen de engte bij Meijel. Het tijdstip voor de aanval wordt te 11.00 (9.30 Ned.tijd) gemeld. Het bevel voor de gereedstelling met twee voorregimenten werd te 6.00 (4.20 Ned.tijd) gegeven en terwijl de regimenten met de uitvoering bezig waren, kwam te 9.40 (8.00 Ned.tijd) een melding binnen van het Ie Bat. op de cp. van I.R.192 in Panningen, dat eigen patrouilles, zonder weerstand te ondervinden, in de bun kerlinie waren doorgedrongen en dat de kanaalbruggen waren gesprongen. Het dagboek meldt: De tegenpartij heeft inderdaad de bunkerlinie aan het kanaal van Deurne en de bunkers bij Meijel ontruimd. Toen de troep later bij de opmars de bunkers zag, was zij de Hollanders voor dit besluit dankbaar, want gemakkelijk zou deze aanval niet geweest zijn. De D.C. kwam te 10.00 (8.20 Ned.tijd) op de cp. van I.R.192 aan, waar een half uur later een schriftelijk bevel voor een verdere opmars uitging, met als eerste doel Asten, de bruggen over de Zuid-Willemsvaart. Het dagboek deelt dan verder mede, dat de gesprongen kanaalbrug bij Meijel (bedoeld is die bij Heldenschedijk) slechts voor voetgangers, wielrijders en motor rijders te gebruiken was, zodat bij die brug een grote opeenhoping van voertuigen ontstond. Door de mijnen links en rechts van de weg naar Asten werden verliezen geleden. Grote buit aan munitie was er in de verlaten bunkers. C.-I.R.192 kwam 11.15 (9.35 Ned.tijd) te Meijel aan. Hier werden onmiddellijk alle rijwielen en motorvoertuigen in beslag genomen en infanterie en mitrailleur compagnieën, infanteriegeschut en Pz.Jg.secties, die allen hun voertuigen moesten achterlaten, daarmede beweeglijk gemaakt. De Aufkl.Abt.25, die uit het front was gehaald en legerde in Korten ten W. van Maasbree, ontving te 9.00 (7.20 Ned.tijd) bevel, door de Peelheide over Deurne op Helmond te stoten. Zij bereikte, na verwijdering van talloze versperrin gen, te 11.40 (10.00 Ned.tijd) halte America en te 12.00 (10.20 Ned.tijd) Helena- veen. Hier werd een omweg over twee vernielde bruggen gevonden en Deurne werd zonder strijd in de richting Helmond doorschreden. Keren wij thans terug tot de Nederlandse troepen van Vak Asten. Zoals uit het voorgaande reeds is gebleken, heeft men in de hoofdstelling bij 258

NIMH | 1953 | | pagina 276