Voor de voorbereiding en uitvoering van de vernielingen bestond de volgende regeling: Met de voorbereiding der vernielingen in het Maasvak van 17 G.B. was belast een hoofdopzichter van fortificatiën, met standplaats te Horn, met 1 sergeant, 2 korporaals en 2 soldaten van de genie. Onder die voorbereiding vielen, behalve de bruggen over de Maas en ten O. daarvan, de vier bruggen over het kanaal Wessem-Nederweert van en met de brug in de kunstweg naar Maaseik tot de Maas. Te Weert bevond zich een hoofdopzichter van fortificatiën met een genie detachement, dat verdeeld was in vier ploegen, elk voorzien van een vrachtauto met springmiddelen, die op 8 Mei waren beladen en op het kazerneterrein gereed stonden. Deze ploegen moesten navernieling verrichten, voor het geval de voor bereide vernielingen niet zouden slagen. Door de zorg van dit detachement waren voorbereid: - de vernielingen van de bruggen over het kanaal Nederweert-Wessem tot aan de kunstweg naar Maaseik; - een aantal brugvernielingen in het gebied ten W. van dit kanaal en ten Z. van de Zuid-Willemsvaart over de Ghoorbeek en de Tungelrooijsebeek; - vernieling van de bruggen over de Zuid-Willemsvaart van de Belgische grens tot en met Helmond; - enige vernielingen bij Weert en Nederweert. Met de uitvoering van de vernielingen was belast het detachement Nederweert van de politietroepen, bestaande uit 1 adjudant-onderofficier, 5 sergeanten en 49 korporaals, versterkt met 24 soldaten van 1-30 R.I. Dit personeel voorzag ook in de bezetting van een vijftal kazematten. Evenals elders waren in de late avond van 9 Mei de bevelen voor het uitvoeren van de vernielingen ten O. van de Maas en op 11 Mei te ongeveer 4.00 voor de vernielingen ten W. van de Maas doorgegeven aan resp. C.-17 G.B., de B.Cn. en de hoofdopzichters van fortificatiën. Tussen deze twee bevelen in ontwikkelde zich echter de schermutseling in de Kapellerlaan te Roermond en even vóór 4.00 werden de bruggen bij Roermond en Buggenum opgeblazen. De Vak C. heeft hierin geen rol gespeeld; hij liet C-17 G.B. de verantwoordelijk heid, die hem toekwam. De ploegen van het geniedetachement waren naar verschillende punten gediri geerd en op het bevel tot het uitvoeren van de vernielingen ten W. van de Maas werden vernield de bruggen over de Zuid-Willemsvaart tussen de Belgische grens 263

NIMH | 1953 | | pagina 281