teruggezonden naar 's-Hertogenbosch. Dit was bv. het geval met een compagnie van 1-6 R.I.j die later bij 11-29 R.I. werd ingedeeld. Bij C.-20 R.A., die zich bevond in het Missiehuis van het H.Hart, even buiten Tilburg, meldde zich C.-III-20 R.A. met zijn Afdeling, zonder kanonnen. Deze, die zich bij Mill uitstekend geweerd had, was naar Dungen gezonden en had aldaar geen troep gevonden, vervolgens zich gemeld bij C.-Vak Schaijk, die geen taak voor haar had, zodat de Afdeling naar Tilburg was gereden. Nadat deze doodvermoeide troep was gelegerd en maatregelen voor voeding waren bevolen, die nog niet waren uitgevoerd, kwam plotseling bevel van C.-Peel Div., met spoed op te rukken naar 's-Hertogenbosch, om Vak Schaijk te versterken1). Een zelfde bevel werd gegeven aan een onderdeel van 1-3 R.I., dat bij C.-20 R.A. was aangekomen. Bij Vught zond later een sergeant van de politietroepen de onderdelen weder terug naar Gilze-Rijen. C.-Peel Div. verklaart, dat hij in de morgen van 11 Mei uit de binnenkomende berichten spoedig de indruk kreeg, dat de Duitsers de geïmproviseerde stelling aan de Zuid-Willemsvaart zouden aanvallen en op de Z.vleugel omvatten2). Hij achtte het gewenst, nogmaals pogingen in het werk te stellen, opdat de Franse op mars zou worden versneld en zou worden doorgezet tot de Zuid-Willemsvaart. Daartoe begaf hij zich3) naar Oost Malle, teneinde overleg te plegen met de C. der le Lichte Gemechaniseerde Divisie. Uit het overleg kwam volgens C.-Peel Div. een plan te voorschijn (door beide Cn. getekend), hieruit bestaande, dat de resten van de Nederlandse troepen zouden worden teruggenomen op de lijn Tilburg's-Hertogenbosch en dat daarbij het front van de Franse divisie zou worden vrijgelaten. In elk geval zou moeten worden voorkomen, dat de troepen ten Z. van Tilburg in westelijke richting door de Fransen zouden terugtrekken. Voorts zouden de opmarswegen van de Fransen en wel voornamelijk de weg RoosendaalBredaTilburg, niet door de Nederlandse troepen mogen worden gebruikt. Tenslotte zou de Franse D.C., gezien de toestand van de Ned. troepen, een gemotoriseerd regiment naar 's-Hertogenbosch zenden. In het genoemde boek "L'Armée Giraud en Hollande" is daaromtrent vermeld: „Avant que le colonel Schmidt regagne son P.C. de Tilburg on lui arracha la 272 Dit personeel was voor een dergelijke taak niet geschikt. Op weg naar 's-Hertogenbosch kruiste het talrijke terugtrekkende troepen. 2) Dit moet op een misverstand berusten. Volgens C.-Vak Weert is eerst in de middag een omvatting in de richting DorpleinBudel uitgevoerd. De Duitsers zouden 12.00 te Hamont en 14.00 te Budel zijn aangekomen. Dit komt ook overeen met andere gegevens over de Duitse opmars. 3) Het tijdstip is niet met juistheid bekend. In „L'Armée Giraud en Hollande" is het tijdstip van 8.00 (d.i. 7.20 Ned. tijd) genoemd.

NIMH | 1953 | | pagina 290