promesse de tenir la ligne Bois-le-DucTilburg, ou, au minimum, Tilburg BredaGeertruidenberg" l). C.-Peel Div. begaf zich daarop terug naar zijn cp. te Tilburg, doch had onder weg op de kunstweg BredaTilburg veel vertraging door een Duits luchtbom bardement. Op de cp. bleek, dat de toestand veel ernstiger was geworden, dan bij zijn vertrek. De berichten deden zien, dat de Duitsers hun aanvallen richtten op Veghel, Someren en Dorplein (rechtervleugel). Hij oordeelde de afstand tot de lijn Tilburg's-Hertogenbosch voor het zuidelijk deel van zijn troepen te ver, om deze in een dag af te leggen en gaf aan de Cn. van Vak Weert, Vak Asten en Vak Bakel bevel, hun troepen (voor Vak Bakel slechts voor zoveel ten Z. van het Wilhelminakanaal staande) terug te doen gaan achter dit kanaal, welk bevel hen tussen 12.00 en 13.00 bereikte. Volgens zijn verslag liet C.-Peel Div. aan C.-Vak Weert over, of deze al dan niet de duisternis zou afwachten2). Te ongeveer 14.00 deelde C.-Vak Weert telefonisch mede, dat de vijand ten Z. van Dorplein de Zuid-Willemsvaart over stak. Hij vroeg versterking, om te beletten, dat deze zou oprukken naar Budel en dus de vleugel zou omvatten. Aan dit verzoek kon niet worden voldaan. Geleidelijk kwamen berichten binnen, die er op wezen, dat de stelling aan de Zuid-Willemsvaart was doorbroken en er begonnen troepen op Tilburg samen te stromen. Dit was voor C.-Peel Div. aanleiding, zijn vorige bevel te wijzigen en, terwijl de uitvoering daarvan nog aan de gang was, gaf hij opdracht, terug te trekken op de lijn Tilburg's-Hertogenbosch, welk bevel C.-Vak Weert niet en C.-Vak Bakel tijdens de terugtocht op het Wilhelminakanaal bereikte. C.-Vak Erp was reeds van zijn cp. vertrokken en zijn troepen vloeiden terug. C.-Vak Asten heeft dit bevel zeer waarschijnlijk eveneens niet meer ontvangen, daar hij toen reeds uit Heeze was vertrokken en zijn verblijfplaats niet bekend was. C.-Vak Schaijk werd in dit bevel niet betrokken, zonder dat is kunnen worden verklaard, waarom niet. Bij vorenstaande bevelen (ontleend aan het verslag van C.-Peel Div. en die van de Vak Cn.) dient te worden opgemerkt, dat er een misverstand moet hebben bestaan, aangezien de Franse D.C. bij Tilburg en zuid daarvan slechts over twee regimenten op een breed front beschikte, terwijl een verkenningsgroep stond uit gerekt langs het Wilhelminakanaal en een andere verkenningsgroep nog in Zeeland was en voorlopig nog niet was te verwachten; het zenden van een regiment naar 's-Hertogenbosch was dus uitgesloten. 273 Er is reden, om aan te nemen, dat deze voorstelling van zaken onjuist is. 2) C.-Vak Weert deelt mede, dat hij er de aandacht van C.-Peel Div. op had gevestigd, dat zijn troepen, die in aanraking met de vijand waren, zich overdag niet van de vijand zouden kunnen los maken.

NIMH | 1953 | | pagina 291