O. op te rukken. Na telefonisch contact met de Chef van de Staf der Peel Div. zocht de kapitein verder en bij Chaam ontmoette hij de uitgezonden luitenant, van wiens opdracht hij onkundig was. Hij vond daarna de gezochte kolonel te Gilze. Aan het verzoek, de opmars der Franse troepen te versnellen en met sterke krachten steun te verlenen in de richting Budel, kon ook kolonel Dario, zonder opdracht van zijn chef, niet voldoen. Na dit telefonisch medegedeeld te hebben, vernam de kapitein, dat de cp. van C.-Peel Div. naar Princenhage zou worden verplaatst, weshalve hij zich daarheen begaf en het vooruit gezonden deel van de Div.staf aantrof. Wederom met de cp. te Tilburg telefonerende, kreeg hij opdracht, te Princenhage te blijven. Aldaar werd te 16.30 de order ontvangen, de cp. te Tilburg weder volledig in te schakelen en naar Tilburg vertrokken zijnde, hoorde hij onderweg van C.-20 R A,, dat C.-Peel Div. was vertrokken naar Princenhage, weshalve hij daarheen terugkeerde. Intussen waren te Tilburg losse troepenafdelingen en treinen, meestal zonder officieren, samengestroomd. Een en ander had C.-Peel Div. genoodzaakt, persoon lijk in te grijpen en opdracht te geven, naar Gilze-Rijen te gaan, de weg Tilburg Breda daarbij vrij latende en dus te marcheren over Dongen. Op de commandopost terugkomende te ongeveer 18.00 vond hij aldaar wederom een Franse kolonel, wiens functie niet is kunnen worden vastgesteld. Deze Franse kolonel deelde volgens C.-Peel Div. mede, dat de Nederlandse troepen bij Roosendaal enige dagen gelegenheid zouden krijgen, zich te herstellen. Terwijl dit gesprek aan de gang was, belde de kapitein, belast met het inrichten van het staf kwartier te Princenhage, op en deelde mede, dat het aldaar vanwege luchtbombardementen (gericht op de Franse troepen) niet meer uit te houden was. Hij ontving van C.-Peel Div. persoonlijk antwoord, dat, indien het „te warm werd, hij zich in de omgeving moest verplaatsen. (Zie de hierna gegeven afwijkende weergave van dit antwoord, zoals door de kapitein medegedeeld). Eveneens verscheen op dit tijdstip de C. van Vak Bakel, C.-27 R.I. Deze had te St. Oedenrode de van Vak Erp en Vak Bakel terugvloeiende troepen gedirigeerd naar Tilburg en was zelf daarheen gereden, om met C.-Peel Div. contact op te nemen. Hij gaf een schildering van de algemene terugtocht en de chaotische toestand op de weg St. OedenrodeTilburg, waar de Duitsers lucht aanvallen op de terugtrekkende colonnes uitvoerden. Hij meldt omtrent het bezoek het volgende in zijn verslag: - de Franse kolonel deelde mede, dat zijn troepen ten Z. van Tilburg stelling zouden nemen1); - C.-Peel Div. deelde mede, dat de Nederlandse troepen stelling zouden nemen 275 i) Dit zou er op kunnen wijzen, dat het Col. de Caubans was, de C. van het 4e Reg. Dragons Portes.

NIMH | 1953 | | pagina 293