tussen Tilburg en 's-Hertogenbosch en hij deelde dit ook telefonisch mede aan de O.L.Z.; - de Chef van de Staf en hij (C.-Vak Bakel) zelf waren overtuigd, dat het onmogelijk was, met de „uiteengeslagen" troepen stelling te nemen; - C.-Peel Div. gaf daarop aan hem de opdracht, zijn troepen te verzamelen te Roosendaal en deze aldaar te ordenen. Uit het verslag van de C. van het detachement politietroepen en uit verslagen van tal van troepencommandanten blijkt, dat zich op dit tijdstip aan de buitenrand van, en in Tilburg posten van de politietroepen bevonden, die, volgens de bevelen van C.-Peel Div. de op Tilburg samenstromende troepen verwezen naar Gilze- Rijen. Franse (verkennings) detachementen trokken terug op de wegen Vught— Tilburg en Best—Tilburg; Franse troepen hadden het Wilhelminakanaal oost en west van Tilburg bezet en deden (met behulp van Nederlandse pioniers) de bruggen O. van Tilburg springen. Vatten wij nu samen, welke bevelen C.-Peel Div. had gegeven, dan komt dat neer op het volgende: - in de morgen werden de uit 's-Hertogenbosch te Tilburg aankomende onder delen naar 's-Hertogenbosch teruggezonden; - nadat C.-Peel Div. tussen 12.00 en 13.00, bevel had gegeven, dat de zuidvleugel moest worden teruggenomen achter het Wilhelminakanaal, bleek spoedig, dat de vijand bij Veghel was doorgestoten, hetgeen aanleiding was, de terugtocht op Tilburg te bevelen; - de bij Tilburg aankomende onderdelen werden in de namiddag verwezen naar Gilze-Rijen; - C.-Vak Erp, telefonerende uit Oisterwijk, had opdracht ontvangen, stelling te nemen bij Dongewijk (west van Tilburg); - C.-Vak Bakel ontving te Tilburg persoonlijk de opdracht, zich met zijn troepen naar Roosendaal te begeven. Bij de beoordeling van deze bevelen moet worden in ogenschouw genomen, dat de gebeurtenissen zich met grote snelheid afspeelden. Heeft C.-Peel Div. aanvankelijk nog gemeend, dat het mogelijk zou zijn, zijn rechtervleugel op het Wilhelminakanaal te doen terugbuigen, toen de vijand over Veghel en Someren doorstootte, was dit plan onuitvoerbaar. Eveneens bleek het onuitvoerbaar, de lijn 's-HertogenboschTilburg met de terugvloeiende gedemoraliseerde troepen te doen bezetten en in verband daar mede moet het bevel aan C.-Vak Bakel, om zijn troepen te Roosendaal te verzame len, worden gezien, mede in verband met hetgeen de Franse kolonel had mede gedeeld. 276

NIMH | 1953 | | pagina 294