Inderdaad bleef er niet veel anders over, dan door middel van officieren, politie- troepen en ordonnansen aan de ongeordend terugtrekkende troepen aanwijzingen te doen verstrekken, om in een ver achterwaarts gelegen rayon te verzamelen, in de hoop, deze aldaar onder bescherming der Franse troepen te kunnen reorganiseren. Ware dit consequent doorgevoerd, het besluit zou door de geschiedschrijver zonder meer kunnen worden vermeld, met de voor de hand liggende motivering. De volgende gebeurtenissen doen echter blijken, dat C.-Peel Div. niet had af gerekend met de gedachte, om in de lijn 's-HertogenboschTilburg nog stand te houden en zijn handelingen maken daarom de indruk van hinken op twee gedachten. Ook waren de door hem gegeven aanwijzingen: „terugtrekken op Gilze-Rijen" (twee oorden, weliswaar een gemeente vormend, doch 5 km van elkaar verwijderd) en „terugtrekken op Roosendaal" vaag. Met geringe moeite had een ruim ver- zamelrayon kunnen worden opgegeven met een punt, waar contact moest worden opgenomen, welk punt van door enige officieren had moeten worden bezet. C.-Vak Schaijk ontving geen bevel omtrent de te volgen gedragslijn, niet tegenstaande hij, met twee bataljons aan de Zuid-Willemsvaart staande, op zijn rechtervleugel werd bedreigd. C.-Peel Div. besloot, de voorbereide cp. te Princenhage (hotel Burck) te gaan bezetten, doch voor het vertrek werd C.-Vak Schaijk opgebeld en deze deelde mede, dat de vijand tot St. Michielsgestel was doorgedrongen, dat hij dus niet op Tilburg kon teruggaan en hij vroeg, wat zijn gedragslijn moest zijn Volgens zijn verslag kreeg C.-Vak Schaijk toen ten antwoord, dat de cp. van C.-Peel Div. werd verplaatst naar „ergens in Nederland" en dat geen bevelen van hem meer waren te verwachten. Dit antwoord valt moeilijk te verklaren. Het is mogelijk, dat C.-Vak Schaijk de toestand zodanig heeft afgeschilderd, dat omsingeling of afsnijding vrijwel zeker was. De mededeling van C.-Vak Schaijk wordt weliswaar onder reserve vermeld, doch, hoe ook het antwoord van C.-Peel Div. heeft geluid, C.-Vak Schaijk ontving in de voor hem moeilijke toestand geen positieve opdracht of richtlijn, hoe te handelen. Het is mogelijk, dat C.-Peel Div., op grond van mededelingen van C.-Vak Schaijk, HI-14 R.I. als niet meer bereik baar of verloren beschouwde en 's-Hertogenbosch nog wilde doen vasthouden door 11-29 R.I. Omtrent het lot van de troepen van de Vakken Asten en Weert tastte C.-Peel Div. geheel in het duister, aangezien daarmede geen enkel contact meer bestond. De aanval op Someren en de laatste berichten van C.-Vak Weert omtrent 277 vj Het is niet meer gelukt, uit te vinden, op welke grond deze Vak C. overwoog, terug te trekken op Tilburg. Het is moeilijk aan te nemen, dat in het telefoongesprek door of vanwege C.-Peel Div. werd gesproken over teruggaan op Tilburg. Voor deze troepen kwam slechts in aanmerking terug buigen in de lijn 's-Hertogenbosch—Helvoirt, dan wel terugtrekken door de Langstraat.

NIMH | 1953 | | pagina 295