mededeelt) opdracht (van wie is niet bekend) om naar Oosterhoutte gaan. Hij kon slechts een deel van zijn personeel verzamelen, trachtte in de morgen van 12 Mei Oosterhout te bereiken, doch ontving daarna weder opdracht, naar Bergen op Zoom te gaan. Hij had tijdens een korte rust contact met C.-Peel Div. en in de omgeving van Oudenbosch sloot hij zich aan bij C.-27 R.I. Bij hotel Burck was de aanwezigheid van de Fransen oorzaak geweest, dat de omgeving bij voortduring werd gebombardeerd uit de lucht. Het personeel van de P.T.T., dat de telefoonkabel moest lassen, had herhaaldelijk uit de lasput moeten vluchten. Te 18.30 had de kapitein, belast met het inrichten van het staf kwartier, met C.-Peel Div. te Tilburg getelefoneerd, die met een Frans kolonel in gesprek was en toezegde, dat hij na 1/2 uur terug zou bellen, doch er aan toevoegde, dat, indien het verblijf in hotel Burck onhoudbaar zou blijken, verder in W. richting kon worden teruggegaan, waarbij de hoofdweg BredaRoosendaal en de wegen Z. daarvan voor de Fransen moesten worden vrijgehouden. Deze lezing komt, zoals reeds eerder werd opgemerkt, niet overeen met die van C.- Peel Div., die verklaart, slechts verplaatsing in de omgeving te hebben toegestaan. Talrijke delen van de Peel Div. vloeiden in W. richting langs het Liesbosch af en de kapitein vatte het plan op, over Leur, Hoeven en Oudenbosch naar Roosen daal te gaan, waartoe hij een luitenant ter verkenning naar Roosendaal zond. Er werd door C.-Peel Div. niet teruggebeld; de kapitein trachtte daarom tussen 19.00 en 20.00 herhaaldelijk Tilburg op te bellen, doch de telefoniste te Breda meldde, dat geen verbinding met Tilburg meer mogelijk was. Te 20.00 zond hij een motorordonnans naar Tilburg met bericht, dat hij, zonder nadere bevelen, in uiterste nood de cp. zou verplaatsen naar Bergen op Zoom (Patronaat Ruiterhoven). Bergen op Zoom was gekozen, nadat de te 19.00 op verkenning gezonden luitenant had bericht, dat door Roosendaal veel Fransen opmarcheerden, dat de stad hevig werd gebombardeerd en dat het bezwaarlijk zou zijn, terugvloeiende troepen aldaar op te vangen, daar een grote, zich steeds uitbreidende brand woedde 2). Te 22.00, vóórdat de ordonnans uit Tilburg terugkeerde 3), nam de kapitein het besluit, de cp. te verplaatsen via Leur, Hoeven, Oud Gastel, Kruisland, Wouw, naar Bergen op Zoom. Bij hotel Burck werd, naar hij heeft verklaard, een onderofficier van de Ptr. 281 1) C.-Peel Div. deelt mede, dat deze luitenant hem tijdens de nachtelijke ontmoeting Oudenbosch noemde. 2) Deze luitenant, daarna naar Bergen op Zoom gezonden, is onderweg door een bomscherf in de long getroffen, twee dagen onverzorgd gebleven en daarna door de Duitsers naar een ziekenhuis te Tilburg gebracht. 3) Deze was eerst te 23.00 te Tilburg aangekomen en had de cp. verlaten gevonden.

NIMH | 1953 | | pagina 299