achtergelaten, die wist, dat de cp. naar Bergen op Zoom werd verplaatst en die alle troepen op Bergen op Zoom moest dirigeren Onderweg is het verband in de ruim 100 voertuigen tellende colonne van de staf verbroken door de duisternis en door luchtbombardementen, doch ten slotte was een groot deel op 12 Mei ongeveer 9.00 te Bergen op Zoom verzameld, waar C.-30 R.I. (C.-voorm. Vak Asten) het bevel op zich nam en de aldaar samenstro mende troepen naar Zeeland deed dirigeren. C.-20 R.A. was intussen via Antwerpen naar Zeeuwsch-Vlaanderen vertrokken. b. DE VOORTZETTING VAN DE DUITSE AANVAL OP 11 MEI In Hoofdstuk II op blz. 25 en 26 is het Duitse aanvalsplan medegedeeld en bij de Maasbataljons werd de uitvoering daarvan nader beschreven. Uit Hoofdstuk III bleek, dat de 254e Div. op 10 Mei niet gereed was om de aanval op de Peel-Raamstelling in te zetten, doch dat de 256e Div. er in de late avond nog in slaagde, bij Mill door te breken, terwijl de 56e Div. bij het kanaal van Deurne een aanval voorbereidde. Zowel bij Mill als bij Meijel kwamen de Duitsers in de morgen van 11 Mei tot de ontdekking, dat de Peel-Raamstelling was verlaten. De voortzetting van de opmars had nu als volgt plaats. 18e Leger, XXVIe A.K. Aangezien de Gruppe Grave het succes, behaald door het vermeesteren van twee bruggen over het Maas-Waalkanaal, niet had uitgebuit door het snel bezetten van de brug bij Grave, was het niet mogelijk, de 9e Pantserdivisie buiten de 254e en 256e Divisie om in Noord-Brabant in te zetten, doch moest deze over Gennep en Mook oprukken door deze beide divisiën heen. De spoorbrug bij Gennep werd voor gewoon verkeer geschikt gemaakt, er werden nabij het pontveer een 16-tons pontonbrug en bij Mook een 8-tons ponton brug gebouwd. C.-XXVIc A.K. gaf op 10 Mei een bevel voor de voortzetting van de aanval op 11 Mei, waaruit het volgende (verkort vertaald) wordt overgenomen: 282 (Zie schets/kaart Nr. 12) 1. Vijand. Het XXVI A.K. heeft op het gehele front de Maarovergang geforceerd en tegen het Holl. Ill L.K. een groot aanvangssucces behaald. In de Peelstelling bij en N. van Mill werd binnengedrongen. Ongeveer 800 gevangenen. Een vijandelijke gemotoriseerde colonne (vermoedelijk delen van de Holl.Lt.Div.) was in de 0 De tot nu toe door C.-Peel Div. gegeven orders voor terugtrekken op Roosendaal werden dus door deze kapitein gewijzigd, waardoor de wanorde werd vergroot. De korporaal der Ptr., die C.-Peel Div. heeft ontmoet, heeft deze blijkbaar verkeerd ingelicht.

NIMH | 1953 | | pagina 300