ook het Britse Expeditieleger was opgesteld, naar de lijn MezièresNamen Leuven, in welke lijn de aanval der Duitsers zou worden opgevangen, bij Me zières aansluitende aan de Maginotlinie en bij Leuven aansluitende aan het Belgi sche leger, dat de verdediging zou voeren in de lijn LeuvenVg.Antwerpen, in dien het door overmacht zou worden gedwongen, de verdediging aan de Maas en het Albertkanaal los te laten. Het operatieplan hield tevens in de bezetting en verdediging van Zeeuwsch- Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland en de opmars naar Noord-Brabant, ten einde een hechte verbinding tussen de Vg.Antwerpen en de Vg.Holland tot stand te brengen. Hiertoe was op de linker vleugel van Legergroep Nr. 1 het Vile Leger, onder bevel van generaal Giraud, gevormd, dat legerde tussen het Britse leger en de kust. Het Vile Franse leger bestond uit: - Ie Division Légère Mécanique (le D.L.M.); - XVIe Corps d'Armée (C.A.); - Ie Corps d'Armée (C.A.). Te Duinkerken zetelde de Amiral du Nord, die onder zijn bevel had de Marinestrijdkrachten te Duinkerken, Calais en Boulogne en bovendien de 68e Division d'Infanterie (D.I.), die een taak had bij de bezetting van Zeeland. In het XVI C.A. bevonden zich o.m. de 9e D.I.motorisée (D.I.M.)in het Ie C.A. de 25e D.I.M. en de 60e D.I. Dit zijn de divisiën die, behalve de le D.M.L., in Noord-Brabant en Zeeland zijn opgetreden. Zodra de Belgische Regering om hulp zou vragen, zou het Vile Leger door België naar Nederland opmarcheren. De opdracht voor het Vile Leger luidde als volgt1): 285 Het Vile Leger, beschikkende over de le D.L.M. en aanvankelijk opgerukt tot ten W. van Antwerpen, moet: A. Indien het bevel wordt gegeven, Nederland binnen te dringen: a. Een dekking naar de Beneden Schelde2) uitzenden, gereed om, indien daartoe aanleiding is, de Nederlandse verdediging van de eilanden te versterken; b. Uit de Vesting Antwerpen ten N. van het Albertkanaal zich ontwikkelen3) op zodanige wijze, dat de Belgisch-Nederlandse strijdkrachten, die ten Z. van de Maas mochten terug trekken, worden opgevangen en dat onze verbindingen met Nederland worden gedekt. Ontleend aan de Instruction personelle et secrète Nr. 9 van de Opperbevelhebber van het Noordoost-front aan de Commandant van de Groupe d'armées Nr. 1 van 20 Maart 1940, aan gevuld op 16 April 1940. Het Franse Noordoost-front omvatte het gehele front tussen Zwitserland en de kust en bestond uit de Gr. d'Armées Nr. 1, 2 en 3. 2) Escaut maritime. 3) Déboucher de la postion d'Anvers.

NIMH | 1953 | | pagina 303