Aldaar had de R.C. kolonel Dario, die te 3.20 zijn cp. inrichtte even ten Z. van Tilburg, het reeds onder a van dit Hoofdstuk gemelde onderhoud met C.-Peel Div., die tevoren reeds een onderhoud had gehad met luitenant-kolonel Lesto- quoi te Breda. Het merkwaardige was, dat, terwijl laatstgenoemde, die blijkbaar niet op de hoogte was van de taak van 2e B.L.M., aan C.-Peel Div. had verzocht, zijn terug trekkende troepen Z. van Tilburg te houden, deze thans van kolonel Dario ver nam, dat de 2e B.L.M. zou stelling nemen in de lijn Reusel-Tilburg. Kolonel Dario zond twee verkenningsdetachementen uit, nl. een, onder bevel van kapitein Devouges, in de richting 's-Hertogenbosch, dat wij zullen ontmoeten bij de beschrijving van de gebeurtenissen in Vak Schaijk en een, onder bevel van kapitein Dudognon, in de richting Eindhoven, dat wij bij Best zullen ont moeten. Later werd een 3e verkenningsdetachement uitgezonden, als verbinding tussen de beide genoemde, onder bevel van kapitein Lelièvre. Op bevel van C.-le D.L.M., die zich ongerust maakte over de aanwezigheid van de parachutisten te Moerdijk en het ongedekt zijn van Breda in het N., daar kolonel de Beauchesne nog niet was aangekomen, werd een detachement in de richting Moerdijk gezonden, onder bevel van majoor Michon, dat Tilburg verliet te 8.50 en bestond uit het 42e Esk. van 4e R.D.P., een peloton motorrijders en twee patrouilles pantserwagens met motorrijders van 6e R.C. (te zamen ongeveer 200 man). Dit detachement kreeg bij de N.uitgang van Breda contact met C.- 6 G.B., die de toestand van zijn bataljon uitlegde. Majoor Michon wenste zich eerst te beveiligen en te verkennen en deed de door Nederlandse springploegen bezette bruggen over het Markkanaal en over het Wilhelminakanaal bij Oosterhout bezetten, om te beletten, dat deze werden ver nield; hij plaatste zijn detachement teTerheijden en zond pantserwagen-patrouil les ter verkenning naar Zevenbergen en Lage Zwaluwe. Op een bericht van burgers dat de Duitsers reeds te Geertruidenberg waren, kreeg de patrouille pantserwagens te Lage Zwaluwe opdracht, Geertruidenberg te verkennen en daarna aan te sluiten bij de brugbezetting van Oosterhout. Deze patrouille schijnt echter over Made naar Oosterhout te zijn gereden en is niet te Geertruidenberg geweest2). Te 11 Mei 16.30 kwam te Terheijden aan een verkenningsdetachement van de 5e G.R.D.I. (van Gr. Lestoquoi), onder bevel van luitenant Martin, die te 11.10 290 x) Dit was geheel onjuist. 2) Te Geertruidenberg bevonden zich twee Nederlandse secties ter bewaking van de P.E.M. en bij de intacte brug te Keizersveer bevond zich het brugdetachement.

NIMH | 1953 | | pagina 308