opdracht had ontvangen, zich ter beschikking te stellen van generaal Mittel- hauser met twee pelotons pantserwagens en twee pelotons motorrijders, hier mede het detachement Michon te versterken en te zamen de mogelijkheid te onderzoeken, om de rivieren in de richting Dordrecht of Gorinchem (via Geer- truidenberg) te overschrijden, vervolgens verslag uit te brengen aan generaal Mittelhauser en deze met zijn pelotons naar 's-Gravenhage te begeleiden, waar hij zou optreden als hoofd van de Franse militaire missie bij het Nederlandse Opperbevel. Majoor Michon besloot nu te trachten, zich meester te maken van het bruggen hoofd Moerdijk en met de vijf pelotons van luitenant Martin en de twee pelotons motorrijders, die hij nog ter beschikking had, ging hij op mars naar Zevenbergschen- hoek, van waaruit hij de hoofdaanval wilde doen, gepaard aan een nevenaanval meer westelijk. Terwijl de aanvalsgroepen bezig waren, in noordelijke richting barricades te overschrijden, had een hevig luchtbombardement plaats, waarbij een pantserwagen in brand geraakte, enige Fransen onder puin werden bedolven, doch overigens slechts enkele gewonden vielen. De Nederlandse troepen ter plaatse waren daarop, volgens majoor Michon verdwenen en vernemende, dat de brug tussen Terheij den en Breda was vernield tengevolge van een luchtbom, zodat de terugtochtsweg was afgesneden, werd de poging opgegeven (17.00). Het gros bereikte langs veel omwegen Etten te 12 Mei 1,00, waarna bij Prin- cenhage wederom de gevolgen van een Duits luchtbombardement op de aldaar ontladende Fransen (zie hierna) de verdere bewegingen hinderde. Door allerlei oorzaken is dit detachement niet meer bij 6e R.C. teruggekeerd. Luitenant Martin, die met een patrouille pantserwagens als voorhoede was opgetreden, was van het gros gescheiden en bereikte Breda via Oosterhout. Hij verzuimde echter, na te gaan (wat tot de opdracht behoorde), of overtocht over de Bergsche Maas ten N. van Geertruidenberg mogelijk was. Het gevolg is geweest, dat generaal Mittelhauser langs deze weg 's-Gravenhage niet heeft kunnen bereiken, tevergeefs getracht heeft, over Vlissingen naar N. Nederland te komen en ten slotte uit Duinkerken met een Frans oorlogschip naar IJmuiden is vertrokken. Hij bereikte het Algemeen Hoofdkwartier op 14 Mei en vertrok, te zamen met de Chef Staf Afd. Zeemacht, vice-admiraal Fürstner, per logger uit Scheveningen naar Duinkerken. De 2e B.L.M. bezette op 11 Mei met het 6e R.C. de lijn oostrand Tilburg Voort (2 km ten N. van Hilvarenbeek) en met het 4e R.D.P. het riviertje de Reusel van Voort over Lage Mierde naar het kanaal van Turnhout. Het He Bataljon van dit regiment bezette deze lijn van Voort tot Wellenseind (1 km ten N. van Lage Mierde), het Ille Bataljon het overige deel, terwijl het Ie Bataljon in reserve werd geplaats te Beerse (6 km ten W. van Turnhout). 291

NIMH | 1953 | | pagina 309