De C. van de hoofdmacht vestigde zijn cp. te Rucphen. In de loop van de 12e nam echter nog geheel 38 R.I. stelling te Breda, met Ie Bat. tussen Terheijden en station Breda (inb.), Ille Bat. in Breda en aan de oost- rand daarvan tussen de spoorweg en Ginneken, He Bat. als reserve in het Lies bosch te Princenhage, terwijl 121 R.I. stelling nam met een bataljon ter hoogte van de Nederlands-Belgische grens te Kerzel (Ned.,) Meersel (Belg.) en Meerle (Belg.), een bataljon in de omgeving van Meer en Minderhout (beide Belg.) en met een bataljon als reserve te Wuustwezel (Belg.). Groupement de Beauchesne (12, 27 en 2 G.R.D.I.). Zoals is medegedeeld, voerde kolonel de Beauchesne tijdelijk rechtstreeks het bevel over de Groep die over Zeeland naar Noord-Brabant oprukte. Deze werd ter beschikking gesteld van C.-Ie C.A. en ontving reeds in de morgen van 11 Mei opdracht, zich te begeven naar het gebied, ten N. van Breda en de Mark en het Wilhelminakanaal tot en met Geertruidenberg te bezetten, in aan sluiting met de 25e D.I.M. Indien dit niet mogelijk zou zijn, moest de Groep zich zo dicht mogelijk bij deze lijn opstellen, met de rechtervleugel steunende op Breda. Bovendien moest zij de vijandelijke weerstand bij Moerdijk breken en verband opnemen met de Nederlandse troepen op het eiland van Dordrecht. De uitvoeringsbevelen hiertoe gaf kolonel de Beauchesne op 11 Mei te 8.30. Echter kwamen eerst aan het einde van 11 Mei de eerste eenheden in Noord- Brabant aan. Kolonel de Beauchesne vestigde zijn cp. te Korteven, ten N. van Hoogerheide, op 12 Mei verplaatst naar de omgeving van Mattenburg (een km meer N.) x), waar eerst 12 Mei 7.00 de bevelen voor uitvoering van de opdracht werden gegeven. Met verkenningsopdrachten naar Moerdijk en Geertruidenberg werd de 2e G.R.D.I. (luitenant-kolonel d'Astafort) belast. De verkenningsorganen kregen contact met de troepen van de stelling Willemstad. De 12e G.R.D.I., met het gros te Steenbergen, bezette de Dintel van Dinteloord tot Standaarbuiten, de 27e G.R.D.I. bezette de lijn OudenboschEtten. In de loop van 11 Mei (15.45 Ned.tijd) heeft generaal Giraud een bevel ge geven, waarbij in afwachting van het in de lijn komen van het XVIe C.A., aan het Ie C.A. (waarbij Gr. de Beauchesne) de taak werd gegeven, de as Tilburg Woensdrecht af te sluiten, minstens aan de Mark, zich naar het noorden te beveiligen, onder vasthouden van Breda en, indien mogelijk, Moerdijk te ver meesteren. 293 0 Hier komen in de morgen van 13 Mei C.-27 R.I. en C.-III-26 R.I. in contact met kolonel de Beauchesne.

NIMH | 1953 | | pagina 311