tijdelijke afwezigheid van de Vak C., de officieren van diens staf geen bevelen gaven. Een verklaring voor deze gang van zaken is niet kunnen worden verkregen. Ver moedelijk is de oorzaak de strijd bij Mill, de onverwachte terugtocht en het niet terugtrekken van een groot deel van 1-3 R.I. en 1-6 R.I., alsmede geruchten, dat de Duitsers oprukten. Er ontstond op de weg naar Tilburg een stroom van terugtrekkende onderdelen en treinen, waartussen ook zijn terechtgekomen een sectie, de trein en het genees kundig personeel van 111-14 R.I. Bij aankomst werd een deel daarvan op last van C.-Peel Div. naar 's-Hertogenbosch teruggezonden, terwijl ook C.-Vak Schaijk op last van C.-Peel Div. onderdelen trachtte te doen terugkeren. Intussen waren er echter geruchten, dat de Duitsers reeds in 's-Hertogenbosch waren. Politietroepen gaven aanwijzingen om terug te keren en volgens verschillende gegevens gaven ook Fransen dezelfde aanwijzingen. Het gevolg was, dat slechts een klein gedeelte Vught bereikte. De overigen keerden terug naar Tilburg en aldaar waren op verschillende punten politietroepen geposteerd, die namens C.- Peel Div. bevel gaven, door te trekken naar Rijen. C.-Vak Schaijk meldt, dat hij na 11.30 in verband met de gewijzigde toestand troepen en treinen heeft doen terugkeren naar Vught, echter met weinig resultaat. Welke wijziging in de toestand hier bedoeld wordt, is niet opgehelderd. Onder de troepen, die wel te Vught terugkeerden, behoorde het detachement van 3-1-6 R.I., dat door de Vak C. werd ingedeeld bij 11-29 R.I. Het is niet duidelijk, waarom dit detachement niet in het niet bezette vak aan de Zuid-Willemsvaart werd geplaatst. De Vak C. toch was er in de morgen van op de hoogte, dat 1-3 R.I. en 1-6 R.I. niet waren teruggetrokken en dat er dus een onbezet vak aan de Zuid-Willemsvaart was, hetgeen hij ook aan C.-Peel Div. had gemeld. C.-I-6 R.I. zelf kwam eerst in de middag te Vught aan, deelde de toestand in zijn vak in de Peel-Raamstelling mede en meldde, dat een detachement, onder bevel van C.-2-1-6 R.I., dat hij te Heesch had ontmoet, op weg was gezonden naar 's-Hertogenbosch. Zoals reeds is medegedeeld, is dit detachement te ongeveer 18.00 bij het St. Josephsgesticht, 400 m ten O. van de Zuid-Willemsvaart aangekomen, aldaar door de paters verzorgd en gevoed, te 20.00 door Duitsers verrast en heeft het zich op 12 Mei bij het aanbreken van de dag overgegeven, met uitzondering van enkele groepen, die wisten te ontvluchten en over de Zuid-Willemsvaart zijn gekomen. De keukentrein van 1-6 R.I., die te zamen met detachement 3-1-6 R.I. naar Tilburg was vertrokken en aldaar door de C. van dit detachement was achtergelaten, heeft later nog bevel ontvangen, terug te keren naar Vught, doch kon dit niet meer 295

NIMH | 1953 | | pagina 313