werden paarden gedood, gingen anderen er van door, werden voertuigen vernield en was de toestand zodanig, dat de trein niet naar het bataljon kon worden terug gebracht en de luitenant-adjudant keerde dus onverrichter zake terug. In hetzelfde luchtbombardement hebben zich toevallig ook de beide officieren van gezondheid bevonden, komende van Tilburg, doch zij en de luitenant-adjudant hebben elkander niet ontdekt1). Het bataljon bleef dus verstoken van de treinen en het geneeskundig personeel, zodat niet beschikt werd over geneeskundige hulp, de verplegingsofficier, mu nitie en handgranaten. Aanwezig waren slechts de keuken- en de munitieauto van 3-G.B.J. In de namiddag, te ongeveer 13.00, berichtte een burger, dat de Duitsers te Heeswijk, in het niet bezette vak, een brug sloegen. De B.C. zond er een patrouille heen, onder bevel van de luitenant, C. van de Bt. 6 veld, sterk een kornet en een tiental wachtmeesters en soldaten van die Bt., waarvan de stukken bij Grave waren achtergebleven. Van die patrouille berichtte een ordonnans, vermoedelijk te 17.00, dat vijandelijke pantserwagens zich reeds op de kunstweg HeeswijkSchijndel bewogen 2). Het bericht werd bekend en de stemming in het bataljon werd zenuwachtig, zo zelfs dat er een paniek ontstond en een deel van het bataljon, met daarbij de luitenant, C. van de 2e Comp., begon te vluchten. C.-3e Comp. slaagde er echter in, de paniek te bezweren, doch de keukenauto van 3-G.B.J., de enige, die voor de warme maaltijd beschikbaar was, bleek weggereden en 3 zw.mitr. waren onklaar gemaakt. Kleine groepjes manschappen waren verdwenen en zijn niet meer kunnen worden achterhaald. De luitenant werd als C. van de 2e Comp vervangen door de C. van de M.C. Het gevaar, dat in de rug dreigde, noodzaakte, om zich in die richting te beveili gen, waarvoor werd aangewezen de reserve sectie van 3-G.B.J. en een sectie zw.mitr.3). De nacht verliep in spanning en zonder voldoende rust voor de troep, doch er verscheen geen vijand; toch werd er zeer veel geschoten door de zenuw achtig geworden mannen. Op 12 Mei 3.30 naderde echter in het schemerdonker uit de richting Dun- gen een Duitse motorpatrouille van een onderofficier en 8 man. Onder vuur genomen door een zw.mitr., sneuvelde de Duitse onderofficier en 2 man, terwijl 297 x) De bombardementen op de weg TilburgBreda hebben veel wanorde gesticht en verliezen veroorzaakt, zoals uit de verdere beschrijvingen zal blijken. De patrouille is in vuurgevecht met de vijand geraakt. De kornet is gevangen genomen, evenals enkele soldaten; de luitenant is aanvankelijk ontkomen, doch na twee dagen in handen van de vijand gevallen. Vier man zijn nog bij III-14 R.I. teruggekomen te Dungen. 3) De le Comp. was toen nog niet aangekomen. Deze verscheen eerst te 21.00.

NIMH | 1953 | | pagina 315