Op 13 Mei, na het springen van de brug bij Keizers veer, zijn de troepen van 111-14 R.I. te Gorinchem verzameld en aldaar onder bevel gesteld van de voorm. C. van Vak Schaijk. In het terrein van de strijd waren 3 boerderijen verbrand, 2 half verbrand en 1 door vuur zwaar gehavend, terwijl er volgens de bewoners te Dungen 8 Duitse soldaten zijn begraven. Volgens een bewoner was het de 254e Aufklarungsabteilung, die te Dungen optrad, de A.A. dus van de divisie, die bij Mook over de Maas was getrokken, hetgeen overeenkomt met de gegevens uit het dagboek van die divisie. C.-Vak Schaijk In de morgen had zich bij de Vak C. de Franse luitenant Scherer gemeld met een patrouille, bestaande uit 2 pantserwagens en een aantal motorrijders. Deze patrouille is daarna vertrokken naar C.-II-29 R.I. Volgens het boek „L'armée Giraud en Hollande" zou deze patrouille nog een verkenning hebben gemaakt ten O. van de Zuid-Willemsvaart en langs de Aa naar Berlikum. In de late namiddag of avond, toen bij de Vak C. en C.-II-29 R.I. bericht was binnengekomen, dat de vijand in de rug van III—14 R.I. was doorgedrongen en St. Michielsgestel had bezet, is aan die luitenant op de cp. van C.-II-29 R.I. en in aanwezigheid van de Vak C. verzocht, een patrouille naar St. Michielsgestel te maken. Hij is daarheen op weg gegaan en men heeft hem niet teruggezien J). In de avond, kort voor het invallen van de duisternis, had de Vak C. het reeds bij C.-Peel Div. gemelde telefonische onderhoud met C.-Peel Div., die hem mede deelde, dat hij geen bevelen meer zou ontvangen. Later in de avond heeft de Vak C., die geen verbinding meer met C.-III-14 R.I. had en zich uit de richting St. Michielsgestel bedreigd voelde, zijn cp. verplaatst naar Vlijmen. In de nacht van 11 op 12 Mei heeft een van zijn officieren nog een telefonisch onderhoud gehad met C.-11-29 R.I. die, op de hoogte van de aanwezigheid van Duitsers te St. Michielsgestel, bevelen vroeg. Daarbij, schijnt geen positieve gedragslijn aan C.-II-29 R.I. te zijn voorgeschreven (zie bij 11-29 R.I.). Volgens zijn verslag achtte de Vak C. het op 12 Mei te 3.45, in verband met de 300 Uit het boek, L armée Giraud en Hollande, blijkt, dat deze luitenant, nadat hem verzocht was, te verkennen naar St. Michielsgestel, waar vijandelijke pantserwagens waren gesignaleerd, door Vught naar die plaats op weg is gegaan en te ongeveer 22.00 (Ned. tijd) nabij de Halderschebrug in gevecht is geraakt met een Duitse pantserwagen en deze buiten gevecht heeft gesteld. De pa trouille is daarna in de nacht naar Tilburg teruggekeerd. Het boek vermeldt, dat de luitenant eerst nog in s-Hertogenbosch is geweest en aldaar het Nederlandse bataljon reeds vertrokken vond. Dit laatste is onjuist, daar II-29 R.I. eerst in de vroege morgen van 12 Mei is vertrokken.

NIMH | 1953 | | pagina 318