Te 19.00 werd aan de weg naar Grave de eerste aanraking met vijand verkregen; omstreeks die tijd is ook (wat men bij 11-29 R.I. niet wist) bij het St. Josephs- gesticht de strijd ontbrand met het detachement van 1-6 R.I., dat zich aldaar laafde. Aan de Zuid-Willemsvaart ontstond een vuurgevecht, waarbij echter veel on nodig werd gevuurd. Op de rechtervleugel was er toen reeds een gerucht, dat de vijand bij de Dungenschebrug over het kanaal was en in Z.O.richting werden voort durend lichtsignalen gezien, waaraan de conclusie werd vastgeknoopt, dat de Duitsers bezig waren, het bataljon te omsingelen. De C. der middelste com pagnie had daarop reeds zijn cp. verlaten, doch keerde later terug. Op 12 Mei 3.00 had de B.C. een telefonisch onderhoud met een der officieren van de staf van de Vak C. te Vlijmen, waarbij hij geen positieve bevelen kreeg. Wel verzocht bedoeld officier hem om, indien hij moest terugtrekken, ook 111-14 R.I. te waarschuwen. Later is een bericht binnengekomen van de Vak C. om op de weg naar Vlijmen een achterhoedestelling in te nemen. De B.C. besloot, terug te trekken en gaf bevel voor de terugtocht in de richting Vlijmen, onder beveiliging van een achterhoede in de rand van 's-Hertogenbosch. Verband met 111-14 R.I. was er niet; toen 11-29 R.I. vertrok, was de strijd aldaar nog in gang. Te 5.40 was het bataljon te Vlijmen, met uitzondering van de le Comp., die geen bevel had ontvangen en eerst later terugtrok, toen bleek, dat het bataljon was vertrokken. Te Vlijmen wezen telefonische berichten er op, dat de Duitsers reeds te 's-Hertogenbosch waren, hetgeen niet juist was, want de onderdelen van 111-14 R.I. zijn eerst veel later ongehinderd door 's-Hertogenbosch getrokken. Het bataljon trok te 6.45 terug naar Geertruidenberg, waar werd vernomen, dat Moerdijk was bezet door de Duitsers. Vervolgens meldde een groep, die per auto aankwam, dat er vijand naderde en daarop is het bataljon ten spoedigste over Keizersveer naar Gorinchem vertrokken. De le Comp. is kort na aankomst van het gros van het bataljon te Keizersveer aangesloten. Aldaar is nog een kleine paniek ontstaan, toen de deuren waren ge sloten en het gerucht liep, dat de brug zou worden opgeblazen. De gevechts- en keukentrein van het bataljon, die verzameld waren opgesteld op de weg VuchtTilburg, was in de morgen van 11 Mei, toen talrijke onderdelen naar Tilburg trokken, onder de algemene zenuwachtigheid, die zich ook aan de trein mededeelde, weggetrokken, doch weder opgevangen. In de avond te ongeveer 22.00 heeft de luitenant, commandant van deze trein van een onbekende een bevel ontvangen, te vertrekken. Hij trok in de richting Tilburg, doch bij aan komst aldaar was juist de brug over het Wilhelminakanaal opgeblazen, zodat de trein moest terugrijden en over Loon op Zand en Dongen naar Oosterhout trok. Aldaar werden op een bericht, dat de Duitsers naderden, de paarden de wei in gejaagd, personeel, munitie en ander materiaal op gevorderde vrachtauto's 302

NIMH | 1953 | | pagina 320