zijn geweest tot het wijzigen door C.-Peel Div. van de reeds aan andere Cn. ge geven bevelen. C.-Vak Erp ontving in het telefoongesprek van een officier namens C.-Peel Div. bevel, met G.B.J. en eigen terugvloeiende troepen een stelling in te nemen bij Dongewijk, tussen Tilburg en Rijen. Een uitvoeringsbevel kon hij echter slechts geven aan C.-G.B.J., daar hij alle contact met eigen troepen kwijt was. Vervolgens begaf hij zich naar Tilburg en nabij die plaats vernam hij van een sergeant der politie- troepen, dat C.-Peel Div. al zijn onderdelen naar de lijn AlphenGilze-Rijen zou dirigeren. De Vak C. achtte dit in strijd met de hem gegeven opdracht, doch stelde verschillende troepen, die hij zag, in kennis met de nieuwe bestemming. Tussen 16.30 en 20.00, bericht de overste, werd de weg TilburgRijen voort durend gebombardeerd, waarbij veel verliezen aan personeel en paarden werden geleden en voertuigen werden vernield Te Rijen, waar Franse gemotoriseerde eenheden aanwezig waren 2), ontmoette hij C.-II-2 R.I. met enig personeel, terwijl de kapitein, C.-Vbd.A. der Peel Div. mededeelde, dat 's-Hertogenbosch gevallen en waarschijnlijk Tilburg in handen van de Duitsers was. Hij ontdekte, dat een deel van St.-Peel Div. (zonder Sectie I) te Princenhage was, doch de aanwezige officieren konden, nadat daarmede telefonisch verband was opgenomen, geen bevelen geven. De Vak C. besloot daarop (het was 11 Mei 22.00), zich via Oosterhout naar Princenhage te begeven, reed onderweg zijn auto defect, doch bereikte met een vrachtauto Princenhage, waar hij vernam, dat de St. van de Peel Div. inmiddels naar Roosendaal was vertrokken; de eigen staf was intussen onderweg zoek geraakt. Hij trof toen te Princenhage de luitenant-adjudant van G.B.J., die, na onder het luchtbombardement te zijn geweest, Dongewijk was voorbijgereden en na^r Princenhage was gegaan. Met diens auto reed de Vak C. naar Roosendaal, dat echter gebombardeerd werd. Onderweg werd door militairen medegedeeld, dat zij naar Oosterhout moesten, weshalve hij zich daarheen begaf; hij trof daar slechts de Cn. van 15 en 16 C.Pn., met delen van hun compagnieën en besloot ten slotte, naar de Vg.Holland te gaan. Hij bereikte 12 Mei Keizersveer nog juist vóórdat de pantsertroepen de verbinding afsneden. Vandaar zich naar Gorinchem begeven hebbende, ontving hij, na telefonish overleg met C.-III L.K. opdracht, naar Culemborg te gaan, waar hij nog op 12 Mei aankwam en op 13 Mei katon- nementscommandant werd. Bij de beschrijving van de gebeurtenissen in Vak Bakel zal blijken, dat C.Vak Erp nauwelijks uit St. Oedenrode vertrokken was, toen C.-Vak Bakel (C.-27 R.E) aldaar aankwam. 306 Er is hiervan reeds bij 111-14 R.I. melding gemaakt. 2) Van Groupement Lestoquoi.

NIMH | 1953 | | pagina 324