Deze Vak C. ving te St. Oedenrode de terugvloeiende troepen van Vak Erp op, evenals delen van zijn eigen regiment (vnl. van 111-27 R.I.) die over Lieshout op St. Oedenrode terugtrokken. Het vertrek van C.-Vak Erp moet dus wel zeer over haast hebben plaats gehad op de eerste berichten omtrent vijand ten W. van de Zuid-Willemsvaart. Het is merkwaardig, dat de Vak C. zich niets meer van de stelling bij Dongewijk heeft aangetrokken. Mogelijk heeft de kapitein-adjudant van G.B.J. hen medege deeld, dat dit bataljon geheel uit elkaar was geslagen. 1-13 R.I. Nadat het bataljon aan de Zuid-Willemsvaart was opgesteld, begonnen de onderdelen verdedigende opstellingen te maken. Het uitzicht was slecht; de oostelijke kanaaldijk, die hoger was, dan de westelijke, belette het vuur en in zicht in hetgeen op de O.oever geschiedde, had men niet. C.-3-15 G.B. (in de staf aanwezig) ontving opdracht, terugtochtswegen te verkennen en de Vak C. in te lichten omtrent de aankomst van het bataljon. C.-I- 13 R.I. heeft echter zelf geen enkel contact met de Vak C. gehad en hij had geen telefonische verbinding met zijn compagnieën. Het materieel, inzonderheid de veldkabel der Vbd.A., was voor een groot deel in de Peel-Raamstelling achterge laten. Het bataljon was opgesteld tussen pl.96 en pl.100 met van rechts naar links de 2e, 3e en le Comp. met de scheidingslijnen resp. bij pl.97.4 en even ten N.W. van Sluis 5. Behalve deze sluis met vernielde ophaalbrug in het vak der 3e Com pagnie, bevond zich in het vak der le Compagnie de Erpsche ophaalbrug in de weg naar Keidonk en Erp. De zw.mitrs., waarvan er 4 tegen luchtdoelen waren opgesteld, waren in voorste lijn geplaatst en over de compagnieën verdeeld. Bij Sluis 5 was een stuk 6 veld opgesteld, bij de Erpsche ophaalbrug een sectie 6 veld. Op de rechtervleugel be stond geen verband met de linkervleugel van 111-27 R.I.; evenzo bestond op de linkervleugel geen verband met de rechtervleugel van 11-17 R.I. Te ongeveer 11.00 verschenen voor de Erpsche ophaalbrug enige pantserwagens, die door de 6 veld onder vuur werden genomen en wel werden geraakt, doch niet vernield. Zij reden terug en later, te ongeveer 13.00 a 13.30 werd de 6 veld onder geschutvuur genomen. Dit vuur is daarna op verschillende andere punten, vnl. bij de beide bruggen gelegd en maakte diepe indruk. Het werd gecontroleerd door een vliegtuig, dat boven het kanaal vloog. Er zijn daarna enige pantserwagens op de oostelijke dijk verschenen, die vurende naar het Z.O. reden. Door de bocht in de Zuid-Willemsvaart konden zij de Z.dijk van achteren enfilerend onder mitrailleurvuur nemen, zodat bij de 3e en le Com pagnie de indruk werd gewekt, dat de vijand reeds was doorgedrongen in de rug 307

NIMH | 1953 | | pagina 325