van de opstelling. Vele soldaten verlieten eigenmachtig het kanaal en dit terug trekken breidde zich hoe langer hoe meer uit. De algemene terugtocht begon vermoedelijk bij de 3e (midden) Compagnie en deelde zich mede aan de le (linker) Compagnie. De grote frontbreedten maakten het onmogelijk, de mannen tijdig op te vangen; veel wapens en uitrustingsstukken werden weggeworpen. De Duitsers waren nu in staat, met rubberboten nabij de Erpsche ophaalbrug het kanaal te overschrijden, post te vatten op de westoever en vandaar vuur te brengen op nog stand houdende groepen. Vervolgens hebben zij, met behulp van in het kanaal aanwezige schepen een kanaalovergang gemaakt en daarover enige pantserwagens naar de westoever gebracht. Deze zijn door landwegen naar het gehucht Zondveld en vandaar in N.richting gereden naar het vak van 11-17 R.I. C.-2e Compagnie heeft, toen hij op de linker vleugel werd ontbloot door het terugtrekken van de 3e Compagnie, bevel gegeven, op een bepaald punt te ver zamelen, waar hij het gros van zijn compagnie bij elkaar kreeg, alsmede een ser geant met een zw.mitr. en een band patronen. Tevens sloot de luitenant-adjudant, die de cp. van de B.C. reeds verlaten had gevonden, zich bij hem aan. Hij begaf zich met zijn compagnie over Neinsel naar St. Oedenrode, waar hij nog voor het springen van de bruggen over de Dommel aankwam. C.-3e Compagnie heeft zijn mannen niet meer kunnen verzamelen en is op St. Oedenrode teruggetrokken met zijn commandogroep. Van zijn compagnie is een deel teruggetrokken over Son op Best, een ander deel op St. Oedenrode. C.-le Compagnie is er in geslaagd, een groot deel van zijn compagnie in het terrein op te vangen en is daarmede naar St. Oedenrode getrokken. C.-I-13 R.I. had, toen hij vuren had gehoord, doch geen berichten ontving van hetgeen aan het kanaal gebeurde, zijn adjudant en de gasofficier ter verken ning naar het kanaal gezonden. Vóórdat deze terug waren, nam hij eerst enkele en daarna over het gehele vak terugtrekkende troepen waar. Daarna zond hij een bericht aan de Vak C., dat zijn bataljon terugtrok. Na korte tijd is hij daarop met zijn personeel teruggetrokken op St. Oedenrode, waar hij niet zijn eigen Vak C. vond, doch wel C.-Vak Bakel, die hem het innemen van een opnamestelling op droeg en later terugtrekken op Tilburg, zoals hierna verder zal worden uiteengezet. 11-17 R.I. Dit bataljon was opgesteld met van rechts naar links de 3e, 2e en le Compagnie, terwijl de zw.mitrailleurs over de compagnieën waren verdeeld. In het vak der linker compagnie bevond zich op de linker vleugel de ver nielde brug in de weg naar Veghel en Sluis 4. Achter de brug waren 2 stukken 6 veld opgesteld, terwijl verder westelijk een stuk pag. stond. 308

NIMH | 1953 | | pagina 326