Aan de weg naar St. Oedenrode, ongeveer ter hoogte van de weg naar Eerde, bevond zich, zoals eerder medegedeeld, 1-15 G.B., zonder dat dit de B.C., of C.-le Comp. bekend was. Later is daar bijgekomen 4-2 G.B., welke compagnie vrij spoedig in de algemene terugtocht is terecht gekomen. De reserve-kapitein B.C. had zijn cp. aan de harde weg, die van het gehucht Zondveld op de rechtervleugel van de le Comp. het kanaal bereikte. De B.C. heeft na aankomst van het bataljon een regeling voor een eventuele terugtocht uitgegeven. Te ongeveer 11.30 x) naderden uit Veghel enige pantserwagens, die door de 6 veld onklaar werden geschoten. Daarna ontwikkelde zich infanterie in de ran den van Veghel en ontstond een vuurgevecht, terwijl een vliegtuig verkende en mitrailleerde. De Duitsers schoten uit huizen, fabrieksgebouwen e.d. waarin zij zich hadden genesteld, doch het gelukte hun niet, de Zuid-Willemsvaart te overschrijden. Te-13.00 kwam bericht van de Vak C., dat zeer spoedig een Frans pantserregi ment was te verwachten en dat tot het uiterste moest worden stand gehouden; dit bericht deed het moreel sterk stijgen. De munitievoorraad was zeer gering; op aanvragen aan de Vak C. was medege deeld, dat spoedig aanvulling zou komen, doch deze is niet meer aan het kanaal gekomen. Omstreeks 13.30 kreeg C.-3e Comp. een bericht van een ordonnans, dat er reeds een (Franse) pantserwagen de cp. van de B.C. was gepasseerd. Kort daarna werd echter meer noordelijk schieten gehoorddaarna bleek, dat enige mannen aan het kanaal waren gesneuveld en bovendien kwam een bericht van de rechtervleugel, dat de vijand bij 1-13 R.I. over het kanaal was. C. 3e Comp. had onmiddellijk na aankomst voor de gehele compagnie rijwielen laten vorderen en toen hem bleek, dat de vijand over het kanaal was, gaf hij op dracht, terug te trekken op St. Oedenrode. Na aankomst aldaar (naar schatting te ongeveer 16.00) kreeg hij opdracht, de terugtocht van andere troepen te dekken. Na het terugtrekken van de 3e Comp. werd opdracht aan de 2e en le Comp. verstrekt, eveneens terug te trekken en de 2e Comp. is er voor een groot deel in geslaagd, terug te trekken op St. Oedenrode. Bij de le Comp. heeft de C.C. echter geen bericht ontvangen. Bij deze com pagnie was het gevecht in volle gang. Er was in de loop daarvan om versterking met zw.mitr. gevraagd en de B.C. had opdracht gegeven, een zw.mitr. daarheen verplaatsen. Op de rechtervleugel waren enige groepen teruggetrokken, toen de 2e Comp. terug ging. Toen de pantserwagens (bedekt met een gele herkenningslap, die voor oranje 309 Sommige gegevens noemen een veel vroeger tijdstip.

NIMH | 1953 | | pagina 327