werd aangezien) naderden, ging men deze aanvankelijk tegemoet, denkende, dat het Franse waren. De compagnie werd daarop door de Duitse paw. geleidelijk aan opgerold en voor het grootste deel gevangen genomen. Een der sectiën zw.mitr. vuurde uit het terrein nog geruime tijd op de doorge drongen Duitsers, doch ten slotte moesten de mitr., die niet meer konden worden medegevoerd, worden vernield. Volgens de C.C. is hij met 75 man krijgsgevangen genomen. Er waren gesneuveld een luitenant, een sergeant, een korporaal en drie soldaten, terwijl verscheidenen ernstig waren gewond. Naar schatting was het ongeveer 16.30, toen de weerstand ophield. De B.C. zelf is, toen hij bevel voor de terugtocht had gegeven, op St. Oedenrode terug getrokken, waar C.-Vak Bakel de leiding in handen bleek te hebben. Hij vond aldaar de 2e, 3e en Mitrailleurcompagnie, waarvan slechts 2 stukken aanwezig waren en gaf opdracht aan de 3e Compagnie, die over rijwielen beschikte, de terugtocht aan de Dommel te dekken, waarna hij met de twee andere compagnieën vertrok. II-2 R.I. Het bataljon stond opgesteld met van rechts naar links de 2e, le en 3e Compagnie. De 2e Compagnie had het vak bezet tot en met de spoorbrug. De zware mi trailleurs stonden, over het vak verdeeld, opgesteld op enige afstand achter het kanaal. De cp. van de B.C. bevond zich bij Halte Hoeve. Aangezien 1-3 R.I. en 1-6 R.I. niet aan de Zuid-Willemsvaart waren aange komen, was de linker vleugel niet aangeleund. De B.C. deelt mede, in de morgen reeds aanwijzingen voor een eventuele terug tocht te hebben ontvangen, in verband waarmede hij autobussen had doen vorde ren en achter het bataljon had doen gereed stellen. In het vak van de 2e (rechter) Compagnie werd eerst van burgers bericht ontvangen, dat Duitse troepen te Veghel waren aangekomen x). Sedert 11.00 2) was de vijand in de aanval, en gedurende enige uren duurde het vuurgevecht, waarbij de vijand, die zich verschanst had in hoge gebouwen, met succes onder vuur werd genomen, evenals een vijandelijke pantserwagen, die op de O.oever kwam oprijden. Een vliegtuig verkende de opstellingen en vervolgens opende vijandelijke artillerie het vuur, dat enkele gewonden veroorzaakte. De C.C. ver plaatste daarop zijn op 150 m achter de dijk gelegen cp. 300 m naar het westen. De druk nam zodanig toe, dat op verzoek door de B.C. een sectie zw.mitr. ter versterking werd gezonden (volgens de C.C. te 15.00). 310 0 Des morgens waren te Uden 2 officieren van 1-6 R.I. gevangen genomen. 2) Het tijdstip staat niet vast.

NIMH | 1953 | | pagina 328