sendaal te gaan en is de volgende dag over Hoogstraten naar Antwerpen ge trokken onder de hierna verder uiteengezette omstandigheden. Omtrent het lot van de le en 3e Compagnie zijn geen gegevens bekend. Ver moedelijk zijn delen daarvan over St. Oedenrode, anderen met C.-3-I-3 R.I. en de M.C. over Boxtel teruggetrokken. Wat had er op de cp. van de B.C. plaats gehad? Volgens het verslag van de B.C. had hij de 2e Compagnie, op aanvraag van de C.C., met zware mitr. doen versterken en te vergeefs herhaalde verzoeken om munitie aan de Vak C. gedaan. Daarop had hij zich te 15.45 persoonlijk naar de cp. van de Vak C. begeven, die hij tot zijn ontsteltenis verlaten had gevonden en waar hij had vernomen, dat zijn chef reeds geruime tijd geleden was vertrokken. Hij verklaart, daarop te 16.15 bevel te hebben gegeven voor de terugtocht, welk bevel C.-2e Compagnie en C.-M.C. (die op verkenning was) niet heeft bereikt, terwijl niet bekend is, of dit de Cn. der le en 3e Compagnie wel heeft bereikt. Hij trok zelf eveneens terug, vond op de kunstweg naar St. Oedenrode een chaos van terugtrekkende troepen en trof bij de brug te St. Oedenrode C.-Vak Bakel, die de terugtocht ter plaatse regelde. C.-1-15 G.B., wiens compagnie in stelling lag ter weerszijden van de kunstweg St. OedenrodeVeghel, ter hoogte van de kunstweg naar Eerde, meldt, dat zich aan het kanaal een gevecht begon te ontwikkelen, dat langzamerhand in hevigheid toenam, terwijl zijn compagnie werd bestookt door vliegtuigen. 4-2 G.B. kwam, zoals medegedeeld, te ongeveer 13.30 ter plaatse met eenzelfde opdracht als 1-15 G.B., doch een deel van de compagnie werd reeds dadelijk medegezogen in de terugtocht, die zich allerwege reeds openbaarde. De beide C.Cn. vonden elkaar in het terrein. Het terugtrekken der troepen van de Zuid-Willemsvaart was oorzaak, dat van de aanwezige delen van deze compagnieën steeds meer personeel mede terugtrok, terwijl door de onoverzichtelijkheid van het terrein de beide kapiteins dit niet of te laat bemerkten, althans weinig invloed daarop konden uitoefenen. Van 1-15 G.B. trokken twee sectiën, resp. onder bevel van een luitenant en een sergeant-majoor, op eigen gezag terug. Na enige tijd zonden beide C.Cn. een ordonnans naar de Vak C., die terug keerden met het bericht, dat deze niet meer op zijn cp. aanwezig was en dat de brug over de Dommel bij St. Oedenrode was opgeblazen. Zij trokken daarna, ieder op zichzelf, vermoedelijk te ongeveer 18.00 terug. C.-1-15 G.B., kreeg twee sectiën en een stuk pag., dat op de weg stond, onder controle en bereikte langs een omweg St. Oedenrode over een vonder over de Dommel. Hij vond daar nog een van zijn vrachtauto's, vorderde een tweede auto 312 VAKRESERVE

NIMH | 1953 | | pagina 330