Zoals hierna zal blijken, kwamen eveneens onderdelen uit Vak Bakel te St. Oe- denrode aan en nam C.-Vak Bakel de leiding, die de bruggen over de Dommel in de kunstweg naar Veghel en bij Neinsel in de kunstweg naar Lieshout liet bezetten, de troepen naar Tilburg dirigeerde en opdracht gaf, de bruggen over de Dommel te vernielen, nadat de troepen waren voorbijgetrokken. Het beeld omtrent het optreden van de Duitsers, zoals dit uit het vorenstaande blijkt, komt niet geheel overeen met hetgeen de Duitse gegevens vermelden (zie blz. 284). Immers zou volgens die gegevens eerst te 12.40 een vooruitgezonden compagnie van I.R.481 te Veghel zijn aangekomen en de aanval door het re giment, na gereedstelling, eerst in de avonduren zijn ingezet, terwijl het neven regiment eerst in de nacht van 11/12 Mei ten Z. van Veghel over de Zuid- Willemsvaart ging. De pantserwagens, die in de rug van de Nederlandse troepen optraden, waren afkomstig van de Aufkl.Abt., die op Beek en Donk aanviel of van de 9e Pantser divisie die enige pantserwagens had vooruit gezonden naar de 256e Divisie. f. DE TROEPEN VAN VAK BAKEL Op blz. 246 e.v. werd de opstelling van 27 R.I. aan de Zuid-Willemsvaart mede gedeeld, hierop neerkomende, dat het Ie Bataljon een vak bezette van 6 km breedte met de N.vleugel ten N. van Helmond, het He Bataljon een vak van 4 km, waarin geen enkele uit Bakel naar het kanaal leidende harde weg liep, het Ille Bataljon een vak van 5 km, waarin de uit Gemert naar Lieshout leidende kunst wegen het kanaal sneden. De Vak C. had de te zijner beschikking gekomen onderdelen van de Maaslinie in reserve geplaatst, t.w. 1-41 R.I. ten W. van Helmond te Stiphout en het deta chement 111-26 R.I. te Lieshout, waar hij eveneens de 27 C.Mr. (min een S.), die was ingedeeld geweest bij 111-27 R.I. aantrok. Ongetwijfeld is het onverwachte bevel tot terugtocht uit de Peel-Raamstelling oorzaak geweest van de verdeling der bataljons, die betekende, dat het voornaam ste vak, waarin het moeilijk te verdedigen Helmond lag, het breedste was. Het kanaalgedeelte te Helmond werd verdedigd door één compagnie. Om bij Helmond te kunnen ingrijpen, indien de vijand daar de westoever vermeesterde, stond 1-41 R.I. te Stiphout te ver af en bovendien was dit bataljon niet ter be schikking van C.-I-26 R.I., doch Vakreserve. Het ware aan te bevelen geweest, 1-41 R.I. te belasten met de verdediging van het kanaalgedeelte te Helmond. Zoals eerder werd medegedeeld, maakte de Vak C. na 10.00 een inspectietocht langs de bataljons. 314 (Zie schets/kaarten Nr. 10 en 12)

NIMH | 1953 | | pagina 332