de des morgens reeds gemaakte regeling, welke de compagnie langs het Eind- hovenschekanaal naar Eindhoven voerde. De sectie zw.mitr. vertrok afzonderlijk per vrachtauto en de S.C. zorgde in Eindhoven voor andere vrachtauto's, die de 2e Comp. werden tegemoet gezonden en waarmede zij via Best naar Tilburg reedJ). Zij kwam bij Best te midden van andere colonnes en werd onderweg door vlieg tuigen aangevallen. Te 21.00 werd Tilburg bereikt en contact verkregen met de B.C., die de com pagnie, welke vanzelfsprekend nog slechts gedeeltelijk bij elkaar was, doorzond naar Roosendaal. Op weg daarheen werd medegedeeld, dat het verzamelpunt Rijen wasaldaar werd dit Breda en na veel heen en weer trekken kwam de compagnie, bij hotel Boschhek in Ginneken aan, waar C.-20 R.A. onderdak verschafte. Ook C.-M.C. verscheen daar, doch luchtaanvallen deden hen spoedig weer vertrekken. De C. van de 3e Comp., die eveneens een regeling voor terugtocht in W.richting had gemaakt, had te 12.00 de B.C. op zijn cp. op bezoek gehad. Ongeveer 14.30 was er op de linker vleugel contact met vijand, die te Helmond was aangekomen. Kort daarop kwam een bevel van de B.C., dat strijdend op Nunen moest worden teruggetrokken en de compagnie trok daarop terug; een deel kwam te Nunen aan, waar werd vernomen, dat men terug moest op Best. Auto's werden ge vorderd en daarmede werd naar Eindhoven gereden, vervolgens over Best1) naar Tilburg, welke plaats te middernacht werd verlaten. Contact met de B.C. kreeg deze C.C. niet. Door luchtbombardement werden enige auto's vernield, doch, gedeeltelijk te voet, kwam de compagnie te Breda aan, dat in de vroege morgen van 12 Mei weder werd verlaten. Uit het verslag van C.-M.C., welke compagnie was verdeeld over de tirailleur compagnieën, blijkt, dat de stelling op bevel werd ontruimd en dat de C.C. bij Hout 2 stukken pag. en allerlei losse groepen opving, die hij eerst stelling liet nemen bij Hout, doch waarmede hij daarna de brug over het Eindhovenschekanaal, N.O. van Mierlo, vast hield en belette, dat deze werd vernield, voordat alle troepen er over waren. Na geruime tijd heeft toen de vernieling plaats gehad, nadat een deel der le Comp., zonder de C.C., haar had overschreden 2). Het vernielen van de brug had vermoedelijk plaats door een vernielingsploeg van 15 C.Pn., die ten Z. van het Wilhelminakanaal. vernielingen moest uitvoeren. De C.C. reed vervolgens met het personeel, dat hij bij zich had, via Best naar Tilburg, waar hij het contact met de B.C. herkreeg. Hij had het gros van zijn compagnie en de stukken bij elkaar gekregen dank zij de omstandigheid, dat de sectie Cn. hun plicht deden. 319 x) De brug over het Wilhelminakanaal naar Best was nog niet vernield. C.-Vak Asten was te Best en regelde het doorzenden van troepen naar Tilburg. 2) Er was een andere brug intact, waarover de Duitsers naar Mierlo zijn getrokken, waar zij de trein van 111-30 R.I. overvielen.

NIMH | 1953 | | pagina 337