troepen achtergelaten munitie opgeladen en onder luchtbombardementen werd Tilburg bereikt. Na veel wederwaardigheden, gedeeltelijk te voet, gedeeltelijk met telkens gevorderde auto's, bereikte dit detachement via Riel, Alphen, Strij- beek eindelijk Antwerpen, nadat onderweg uit mededelingen van de Fransen gebleken was, dat Roosendaal niet meer te bereiken was. Uit het vorenstaande blijkt, dat dit bataljon nog vrijwel ongehinderd door de vijand heeft kunnen terugtrekken. Dat het gros van het bataljon Tilburg heeft bereikt, geschiedde ondanks de bevelvoering van de B.C., die zich had bepaald tot het zenden van enige ordonnansen en zich had gehaast, om naar Tilburg te komen. In het dagboek der 56e Div. is het volgende opgenomen: Helmond wordt te 16.00 (d.i. 14.20 Ned.tijd) door het rijwieleskadron bereikt. Het oord is nog door zwakke tegenpartij bezet. In de avond is Helmond in het bezit van de A.A.251), die patrouilles naar Mierlo vooruit schuift. De kanaalbruggen in Helmond zijn gesprongen. Te 17.17 (d.i. 15.37 Ned.tijd) gaat het volgende radiobevel aan de afdeling uit: bruggenhoofd bij Helmond vormen. Verkenningen in de richtingen Eindhoven en Heeze vooruit schuiven. Een volgend bevel volgt te 18.15 (d.i. 16.35 Ned.tijd): A.A.25 verkent tegen de lijn EindhovenValkenswaard. 1-41 R.I. (reserve achter 1-27 R.I.) Zoals op bladz. 314 is medegedeeld, was dit bataljon in reserve geplaatst te Stiphout; de cp. was op het gemeentehuis gevestigd. Te 13.00 sloeg een bom in vlak bij de cp. en werden er veel vliegtuigen boven Helmond gezien. C.-I-41 R.I., door de Vak C. opgeroepen naar Lieshout, keerde onderweg terug, toen hij van C.-I-27 R.I. vernam, dat de vijand bij Beek over de Zuid-Wil lemsvaart was en hij vluchtende soldaten langs het Wilhelminakanaal zag, terwijl het vernielingsdetachement bij de brug meldde, dat de brug spoedig zou worden opgeblazen. Telefonisch de Vak Cn. inlichtende, gaf deze hem de opdracht: „doorslaan in de richting Zon". C.-I-41 R.I. zond de le Comp. naar de brug bij Zon, de 2e Comp. naar de brug bij Breugel, de 3e Comp. naar Nederwetten en Bokt (1 km ten W. van Nederwetten). Hij zelf reed vooruit met de C. der M.C. en zijn staf. In de omgeving van Nunen heeft hij veel auto's met personeel en materieel in de richting van Eindhoven zien rijden, die afkomstig moeten zijn geweest van 1-1-27 R.I. en van 11-27 R.I. De brug bij Zon sprong vlak voor zijn aankomst, evenals die te Breugel. 321 Aufklarungs Abteilung 25.

NIMH | 1953 | | pagina 339