Het bataljon heeft daarop een opstelling ingenomen ten Z. van het kanaal, met beveiliging op de beide vleugels en met de 3e Comp. als reserve en beveiliging in de rug te Nederwetten en Bokt. De B.C. heeft tevergeefs getracht, verbinding te krijgen met de Vak C. en C.- Peel Div. Een naar Eindhoven gezonden officier berichtte, dat deze plaats vrij van Nederlandse troepen was en dat Best door Franse troepen zou zijn bezet. De majoor besloot nu, langs de Z.oever van het kanaal naar Best te gaan, doch de bruggen bleken te zijn gesprongen 1). Bij de Batafabriek aldaar was nog een half vernield voetbrugje en hier werd begonnen, het bataljon over te zetten. Reeds was besloten, de auto's en voertuigen te verbranden, toen een politieman op motor berichtte, dat te Oirschot nog een houten brug intact was. De B.C. besloot nu, met zijn staf en de auto's over Oirschot naar Best te rijden en aldaar het bataljon weder op te vangen. Op de weg naar Oirschot trof hij de op blz. 320 bedoelde vrachtauto van 2-1-27 R.E aan, die nog beladen was met mitrailleurs, waarvan de beste werden mede genomen, de rest in een kuil werden geworpen. Te Oirschot lag veel achtergelaten materieel en tussen Oirschot en Best ontmoette hij veel terugtrekkende troepen en tevens C.-le Comp., die mededeelde, dat zich te Best Duitsers bevonden en dat de compagnieën door het terrein terugtrokken en verliezen hadden. Daarop deed de B.C. door ordonnansen opdracht geven, te Oirschot te ver zamelen. Aldaar posteerde hij de C. der M.C. met de opdracht, alle onderdelen van het bataljon naar Tilburg te dirigeren; hij ging zelf naar Tilburg, om te trachten, de Vak C. te vinden. C.-M.C. heeft te Oirschot verschillende langs trekkende detachementen en groepen tot secties verenigd en naar Tilburg gezonden. Nadat hij in de schemering even van de markt naar een naburig postkantoor was geweest, om telefonisch te informeren, of Best nog bezet was, ontdekte hij, dat op de markt 3 Duitse pantser wagens stonden, terwijl mitrailleurs in stelling werden gebracht. Hij vertrok, toen het donker was geworden, in de richting Tilburg en bevond zich plotseling tussen een met 10 km snelheid met gedoofde lichten rijdende, colonne pantserwagens, vermoedende, dat dit Duitsers waren. Even voor Moergestel passeerde hij een houten brug, waar hij werd aangehouden door controlerende Franse officieren en waarbij toen bleek, dat hij zich tussen Franse pantserwagens had bevonden. Toen hij 300 m was doorgereden, hoorde hij, dat de brug werd opgeblazen en daarna angstkreten2). 322 0 Dit is op last van C.-Vak Asten geschied. 2) Dit gebeuren wordt opgehelderd in het boek: L'armée Giraud en Hollande, waaruit blijkt, dat bij de brug over de Reusel te Moergestel een Duitse verkenningspatrouille, bestaande uit 2 pantserwagens, enige motorrijders en een vrachtauto met soldaten te ongeveer 22.40 in letterlijke

NIMH | 1953 | | pagina 340